Tavuk Gübresinden Enerji Üretimi

 
Karbondioksit, metan gazı ve karbondioksitten yirmi kat fazla zehirli olan hidrojen sülfit gazı, emici özelliği olmayan çeltik kabuğunun tavuk gübresi ve dışkısındaki bileşenleri ememiyor olması nedeniyle açığa çıktığı yerde hem doğayı hem de insanları zehirliyor!
Doğaya çöp olarak bırakılan bu bileşenleri Atta Enerji yetkililerinden Onur Orallar ile konuştuk. Atta Enerji tavuk çiftliklerinde tavukların altına serilen ve emici özelliği olmayan çeltik kabuğu yerine emici özelliği olan çam talaşının kullanılması halinde talaşı köylüden geri alarak onu birtakım aşamalardan geçirip hayvansal atıklardan biyogaz elde edeceklerini ve bunun nasıl mümkün olduğunu anlattı bize.

Tavuk gübresi atıklarının çevreye verdiği zarar hakkında ne söylerdiniz?

Tavuk gübresi ekolojik kirlenmeye neden olan etkilerden biridir. Bunun nedenlerini anlatmaya çalışacağım. İlk olarak köylü tavuk gübresini bir yere yığıyor. Üzerine yağmur yağıyor, kar yağıyor. Bu sular sonuçta yeraltına gidiyor, aşağıya yağmur ve kar ile süzülen atıklar yer altı sularını kirletiyor hatta zehirliyor. Açığa çıkan nitrat suda çözünerek yer altı sularına ve doğal olarak da içme sularına karışıyor. Bununla da kalmayıp çevreye atılan gübre atıkları ciddi bir çevre ve açığa çıkardığı koku itibariyle de hava kirliliğine neden oluyor.

İkinci olarak değinmek istediğim konu, tavukçulukta çeltik kabuğunun kullanımıdır. Bu doğada çözülmeyen bir şey, mineralce çok yüksek, erimiyor, yok olmuyor. Çeltik kabuğundan zımpara yapılır. Zımparanın üzerindeki o parlak şeyler çeltik kabuğudur. Ve kesinlikle yanmayan bir özelliği var. Yanmayan bir şey toprağa gübre olarak atılıyor. Bu çeltik toprakta yok olmuyor. Ve bu çeltik kabuğu ile karıştırılmış tavuk gübresi ve atıklarının atıldığı topraklar toprak uzmanları tarafından da ifade edildiği gibi kanserleşiyor. Kanserleşen topraklar böyle oluşuyor. Çünkü o toprakta hiçbir şey yetişmiyor daha sonra. Çünkü toprağın Ph’ı bozuluyor. Çeltikten dolayı asit – baz dengesi bozuluyor.

Üçüncü sorun; işlenmemiş tavuk gübresinin içinde yabancı ot tohumları olur. Bunu tarlanıza attığınızda bu otlar büyür. Ve bunları tekrar yok etmek için ilaç atılır. Örneğin ıspanak ektiniz, içinde yabani otlar çıktı. Bunu ayırmak çok zor ve işçilik gerektirir.

Peki, tavuk gübresinden eneri üreteceksiniz. Biyogazdan ve bunun köylüye getireceği faydalardan bahseder misiniz?

Şimdi biz köylüye çok cüzi bir karla veya kar gözetmeksizin talaş vereceğiz. Daha sonra verdiğimiz bu talaşı onlar tavuğun altına serecekler. Tavuk çişinin, kakasının üstünde 45 gün boyunca yaşıyor. Bu sonuçta üre oluşmasına neden oluyor. Bu oluşan üreyi çeltik kabuğu ememiyor. Oysa çam talaşının emme özelliği çok yüksek. Tavuk kümesine girdiğinizde özellikle sıcak havalarda içerde asidik bir hava olur. Talaş bunu da engeller çünkü emme özelliği var. Üstelik bu durumda % 2 – 3 tavuğun verimi de artar. Biz talaş verdiğimiz üreticilerden ücretsiz olarak veya çok cüzi bir rakam karşılığı bu tavuk pisliğini toplayacağız. Topladıktan sonra tesise getireceğiz. Bunu suyla karıştırıp fermantasyon tankına koyacağız. Ve Ph’ını nötralize edeceğiz, yani 6’ya getireceğiz. 20 – 30 gün içinde bu parçalanacak. Böylece biyogaz elde edeceğiz. Bu biyogazın % 65 – 70’ i metan gazı, kalanı karbondioksit, ayrıca da çürük yumurta kokusuna neden olan hidrojen sülfit gazı var. Bu tüplere, doğal gaz tesisatlarına da basılıyor. Bu çok zehirli bir gaz. Bunu biz filtre edeceğiz. Karbondioksiti tutma şansımız yok ama içerdeki suyu soğutarak aktif karbon filtreden geçirerek yaklaşık % 70’lik bir yanıcı gaz elde edeceğiz. Normal İstanbul – Ankara – Bursa’da kullanılan hattan gelen doğalgaz % 99 saflıkta. Bizimki % 70 saflıkta. Bunu jeneratörde yakıp elektrik üreteceğiz ve daha sonra 65 ton tavuk gübresi işleyeceğiz. 65 tonda artık içindeki gazı alınmış, fermantasyondan geçmiş atık çıkacak. Bu atıktan gene oluşacak olan gazla kazanı ısıtacağız.  Bu bakteri 35 – 36 derecede yaşıyor. Ondan sonra 200 kw’lık sıcak su çıkıyor. Bunu da köy halkına vereceğiz. İster köy meydanını ısıtsın ister evi. Bu ısınmak için kurtarılan yüzlerce ağaç demek, orman tahribatının önlenmesi demek.

Köylüye düşen tek şey sizden talaş almak ve daha sonra onu size geri vermek o halde?

Köylünün yapacağı tek şey bizden talaş almak, bunu tavukların altına koymak ve çıkan atığı bizim geri almamıza izin vermektir. Bu ona enerji olarak geri dönecek ve atığı ne yapacağını düşünmeyecek. Çevre temiz kalacak. Hava ve çevre kirliliği olmayacak. Materyal doğaya zarar vermeksizin bilakis üreticiye fayda sağlayacak şekilde dönerek hem de bizim elektrik enerjisini üretmemizi sağlayacaktır.Bu kadar basit ve net. Öbür türlü köylü 50 binlik tesisi temizletmek için para ödüyor. Küçük çiftlikler de belli bir yere biriktirirse, biz oradan alırız. Biz bunu ücretsiz yapacağız. 50 km’lik çap içindeki herkesi kapsıyoruz.

Atta Enerji olarak bunun deneysel prototipini yaptık. Şimdi de masa büyüklüğünde profesyonel paslanmaz çalışırken görebileceği bir portatif yapacağız. Proje ile ilgili olarak insanlar ikna olsun diye. Biz bu projeyi; yapılması gerekeni, nasıl yapılacağını detaylı olarak isteyene yazılı olarak da verebiliriz.

Tavuk gübresi atıklarından elektrik üretmek! Biraz daha detaylandırırsak!

Bu biyogazı filtre edip belirli bir kaliteye getirdikten sonra bunu içten yanmalı bir motorla yakacağız. Bunu bir arabanın motoru gibi düşünün. O dönen şaftına alternatör bağlayacağız. Ve buradan elektrik üreteceğiz. Bu üreteceğimiz elektrik, Mudurnu’nun bir ilçesini komple çalıştırmaya yetecek kadar güçlü.

Bu içten yanmalı motorlar % 100 verimle hiçbir zaman çalışmaz. % 35 verimle çalışır. Bunun nedeni çok yüksek sıcaklıklarda çalıştığı için havayla soğutulması gerekir. Yoksa motor erir. Otomobilin mesela radyatörü delinsin, hararet yapar. Bu sefer araba conta yakar, su kaynatır. Bizde aynı şekilde motoru soğuttuğumuz, egzoz gazlarını atmosfere vermek yerine bunu bir sıcak su kazanından geçirip 430 derece sıcaklıkla çıkan egzoz gazıyla sıcak su üreteceğiz. Ürettiğimiz bu sıcak suyun yarısını gene kendi tesisimizde metan gazı üretmekte kullanacağız. Kalan yarısını da hiçbir ücret talep etmeden yakındaki köylülere vereceğiz. Böyle bir projemiz var.

Bu halka hizmettir. Enerjiyi dönüştürmektir. Bu güneş enerjisi ile eşdeğer bir proje. Yani tavuk atıkları atılıyor ve atmosfere karışıyor. Ve bu gaz çevreyi kirletiyor. Metan gazı küresel ısınmaya neden oluyor. Çıkan karbondioksit gazına göre 20 kat daha tehlikeli metan gazı. Bizim yaptığımız bu tehlikeli gazlardan üreteceğimiz enerjinin yine halka dönüşümünü sağlamak ve bununla da kalmayıp doğal kirlenmenin önüne geçmektir.

Yazı: Selma Akar, fotoğraf: Mine Öztekin  www.trekking.com.tr

www.mudurnuhaber.com

 

 

“Tavuk Gübresinden Enerji Üretimi” için 4 yanıt

 1. Değerli gıda mühendisimizin Onur beyin görüşlerine katılıyorum ve çok önemlidir,çiftçi üreticilerimize sağlayacağı destek ve Mudurnumuzun Çevre Güvenliğini kurtaracak Projenin desteklenmesi tüm Mudurnu halkına ve ülkemize faydalar sağlayacaktır Mudurnu da Bolunun tavuk üreten ilçeler bu başarıyı kazanmak yatırımcılara destek vermek zorundadır geleceğimiz çocuklarımız için.

  TAVUK ÜRETİCİMİZ VERİMİNİ talaş nedeniyle YÜKSELTECEK KAZANACAK,

  BÜYÜKBAŞ BESİCİLERİMİZ ELDE EDİLECEK SIVI GÜBREDEN SİLAJ VE OT VERİMİNDEN KAZANACAK YEM MALİYETİNİ DÜŞÜREREK KAZANCINI YÜKSELTECEKTİR,

  MUDURNU DERESİ TEMİZLENCEK MUNDUŞLAR OVAMIZDA SEBZECİLKİK KALİTESİ ARTACAKTIR

  MUDURNU İLÇEMİZE BUHARLA ISITMA SAĞLANABİLECEK SERAACILIK GELİŞECEKTİR,

  GELECEK NESLİMİZİ İLGİLENDİREN ÇEVRE FELAKETİ OLUŞMUYACAKTIR.

  YATIRIMCILAR TARAFINDAN UYGUN OLURSA HALKA AÇIK HİSSEDARLARDA KAZANÇ SAĞLAYACAĞI KESİNDİR .

 2. tavuk gübrelerinin enerjiye çevrimi çok güzel mantıklı bir projegibi görünsede bazı sıkıntılar var. ben ziraat mühendisiyim uzmanlık alanım topraktır , çiftçilerimizin tavuk gübrelerini fermante etmeden yani en az bir yıl bekletmeden arazisine atması çok yanlış içerisinde bulanan nitrik asit ve çeltiğin parçalanmaması bitarafa tavuklarda kullanılan anti biyotik vesair ilaçlar toprağın yapısını bozmakta bitkilere ve doyısıyla insanlara geri dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir.bu noktadan hareketle antibiyotikler bio gaz üretimindede zorluk çıkarmaktadır.bu projenin sağlıklı olabilmesi için tavuk üretiminin organik olması(ilaç kullanılmaması)ve altlık olarak çeltik kullanılmamasıdır.

 3. mudurnu yu çevre kirliliğinden kurtaracak tek proje budur. Hepimizin, yöneticilerimizin, var gücü ile destek olması gerekir. Çeltik kabuğunun kesinlikle kullanılmaması gerekir. çeltik üretiminden kaynaklanan kansorejen atık içeren bu malzemenin ilçeye girişi yasaklanmalı, Altlık olarak talaş teşvik edilmeli. Talaş içine zeolit karıştırılabilir. zeolit i tavuk yerse yem in kiloya dönüşümünde artış sağlanır. tarlada torf görevi yapar toprağın su tutma özelliğini artırır.
  Tonlarca ve çok verimli gübre elde edilir. Daha büyük düşünüp 1-2 merkezde biogaz santralleri kurulmalı. ilçemiz doğalgaz gibi biogaz boru hattı ile ısıtılabilir. Avrupada doğalgazın ulaşmadığı birçok dağ köylerinde bu sistem var. Gerekirse halka açık şirket kurulsun. özel idare ortak olmalı, belediye katkı sağlamalı. kümes sahipleri ortak olabilrr. kazançlı bir kuruluş ortaya çıkar. bu işe önayak olanları kahraman ilan etmek lazım.

 4. Tavukcular bu yolla tavuk pisliklerini atacak yer depo bulma telaşındalar bu tamamen kandırmacadır tek dertleri atıklarını bir yerde depolayıp az bir fermnte ile işleyip cıkan artıkları çiftcilere satmak bu bir oyundur..kandırmacadır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir