MUDURNULU ’nun MUDURNU ’nun DEĞERLERİNDE yaşamak ,

MUDURNULU ’nun MUDURNU ’nun DEĞERLERİNDE yaşamak ,

Mudurnu da , Türkiye de dünyada her şey değişim ,gelişim içinde ilerliyor. İnsanoğlunun sosyal ve ekonomik yönden daha iyi yaşamını sağlaması, yaşam kalitesini yükseltme mücadelesi daha fazla tüketmemize yol açarak tükenmemize, insanoğlunun ve diğer canlıların sonunun gelmesine sebep oluyor. Yarış atları koşularını andıran yaşam mücadelemizde Rabbimizin tüm canlılara verdiği kıymetli dünya değerlerini görmeyip , kendimizi, kültürümüzü unutarak ,teknolojik imkanlarla sanal alemde, duygusuzca ve sevgisizce yaşamaya alışıyoruz ve ilerleyen yaşlarda şahsımda olduğu gibi biz ne yaptık nasıl yaşadık diye farkına varıyoruz ve zaman zaman , yaşam mutluluğunu yakalayamıyoruz güzel yaşayamıyoruz.

Mudurnu ve Mudurnulu Osmanlı döneminden 1970 li yıllar tarihimize kadar “Önce insan Önce Mudurnu” diyerek mutlulukla yaşamış, insanını yaşatmıştır. Bu gerçeğin sebebini de düşündüğümüzde Kanaatkar yaşam tarzının ve kültürümüzün zenginliğinin olduğunu görürüyoruz . Bugün çoğunluğun yaşadığı lezzetsiz tadsız tuzsuz yaşamla ilgili yaşanan sorunlarımızın kaynağında ise örf geleneklerimizin kültürümüzün unutulmasından kaynaklandığını biliyoruz. Gelişim ve değişimimiz yaşam sıtandarımız için İlçemizde tüm üretimler fabrikalar desteklenmeli yaşatılmalıdır. Fakat geçmiş ticari ve siyasi hizmetlerimizde yaşadığım tecrübelerden ders alarak çıkan sonuçta vatanımıza insanımıza faydalar sağlamak üzere Mudurnu tavukçuluk tesislerini büyüklerimiz ve bizler o anki şartlarda, şartları gereği ileriyi göremeyerek şehre yakın kurmalarının çevresel zararını gördüm.Gerekli tedbirleri almakta yaşanan ekonomik krizler yüzünden alınamamışdı. Sunta , suntalem ,medefe orman ürünleri ve diğer tüm üretimlerimizin, fabrikalarımızın çevresel zararlarını hep birlikte yaşıyor görüyoruz..Bu sorunların gerekli yatırım ve tedbirlerle takiplerle düzeleceğini hepimiz biliyoruz. Önlem olarak global rekabet ortamında , garantisi olmayan Pazar talepleri karşısında, çevremizin doğamızın kaldıramayacağı üretim artışları olmasın fazla kazanma kazandırma isteğiyle nefsimize aldanmayalım. Seçilmiş seçilecek temsilcilerimiz bu yatırımlarda ve çevre bilinçinde eğitiminde duyarlı etkin olmalıdırlar.

Dostlar; Mudurnu ‘nun Mudurnulunun hakkı olan yaşam kalitesini yükseltecek milyar dolarlık yeni termal projelerle ,milyar dolarlık sıcak su pazarlarıyla karşı karşıyayız .Nufusumuzun artacağına arazi değerlerimizin yükseleceğine olumlu bakarak yatırımcılarımızı desteklerken, termal turizm yatırımlarımızın kültürümüze doğamıza etkileri, projelerin gerçekleşmemesi ihtimalinde doğacak sonuçlar düşünülmelidir, çevreye uyumlu mimari deki konumları, artıklarının değerlendirilmesinin hazırlıkları faktörlerin her biri seçilmiş temsilcilerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz ve halkımız bizler tarafından incelenip gerekli tedbirler alınmalı kendini ispat etmiş yatırımcı kuruluşlar desteklenmeli diye düşünüyorum.

Güzel Mudurnu muzun ve insanımızın korumasında, alt yapısı hazır yer altı ve yer üstü Mudurnu zenginliklerinin kullanılmasında ilk akla gelen nakliye,işcilik ustalık gibi tüm hizmet sektörlerinde önce Mudurnuluya ve Boluluya imkanların kullandırılmasının önemli olduğu bilinmelidir.Yatırımcılarımızla anlaşmalarla yeterli sözlerinin alınmasına , yatırımcı girişimcilerimize her şeyin maddiyat olmadığınını rahatsızlık vermeden, bilinçli siyasilerimiz ve yetkilelerimiz tarafında hissettirilmesini istemeliyiz. Kanaatkar aza kanaat eden yatırımcılarıyla, halkıyla Mudurnu nun çevresi doğası, kültürel yaşam felsefesi yaşayacak MUDURNU korunacaktır.

Tüm hemşehrilerimin ,mübarek ramazan bayramını tebrik ederek, yaşam sıtandartı yüksek büyük ilçeler arasında olmayı, sağlıklı mutlu bereketli günleri hep birlikte yaşamayı temenni ediyorum.

Uğur Türesin    Mudurnu Haber     www.mudurnuhaber.com 

“MUDURNULU ’nun MUDURNU ’nun DEĞERLERİNDE yaşamak ,” için 2 yanıt

 1. değerli abim içimden geldiği gibi abartısız şekilde resminle şimdiki halin senin zamana karşı değişmeden nasıl dayandığını göstermektedir.

  o kadar güzel bir konuya değinmişsin ki beni şimdiki zamandan geçmişteki MUDURNU ya alıp götürdün.özellikle şu yorumun benim çok dikkatimi çekti –Mudurnu ve Mudurnulu Osmanlı döneminden 1970 li yıllar tarihimize kadar “Önce insan Önce Mudurnu” diyerek mutlulukla yaşamış, insanını yaşatmıştır.—

  ayrıca şu yorumunda bizlerin nereden nereye doğru ilerlediğimizi göstermektedir.–kendimizi, kültürümüzü unutarak ,teknolojik imkanlarla sanal alemde, duygusuzca ve sevgisizce yaşamaya alışıyoruz.–bu gidişat milletimiz adına hiç de iyiye olmadığını belirtmeden edemeyeceğim.

  şu an bizler bizler fikir beyan etmekten çok yönlendirme ve uzaktan kumanda yöntemine maalesef farkında olmadan alıştırılıyoruz.bu da bizlere kutuplaşmanın önünü açmaktadır.bizler bu aşamadan geçmekteyiz.

  bizler sanal aleme alıştırılıp yalnızlaşma yolunda hızla ilerlemekteyiz.benim korkum teknolojiden yararlanalım derken avrupanın kötü ahlak yapısına alet olmaktayız.

  değerli hemşehrilerim benim ilçem adına şehirlisiyle,köylüsüyle birleştirecek bir liderini seçmesidir.en küçük bireyinin fikrini alan ve değerlendiren halkla kaynaşan liderini arayıp bulmasından yanayım.

  bir toplum ne kadar kültürlü olursa olsun lidersiz olursa her zaman başkalarının oyuncağı olmaktan ileri gidemez.amiyane bir yorum aklıma geldi ama ben bu yorumu benim halkım bu tabire layık olmadığı için kullanmayacağım.

  benim değerli halkım her şeyin en iyisine layıktır.her şeyin ve iyiliklerin MUDURNUMUZUN hayrına olaması dileğiyle HOŞ VE ESEN KALINIZ.

  ŞUNU İÇTENLİKLE YAZIYORUM,DEĞERLERİNİ BU TEKNOLOJİ DEVRİNDE EN AZ KAYBEDEN BİR BELDE HALKIYIZ.ÇÜNKÜ DÜNYA ÜZERİNDE BAŞKA BİR MUDURNU YOK!…

 2. MUDURNU Türesinin düşündüğü gibi eski kültürünü yaşatarak korunabilir huzurlu ilçe olmaya devam ede raynen katılıyorum . Halkın yaşam tarzıda budur zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir