Siz Hiç Menengiç Kahvesi içtiniz mi?

Mudurnu ilçemizde çocukluk yıllarımızda  dallarına sarkarak topladığımız ve dışındaki o tatlı lezzeti yedikten sonra geride kalan çekirdeğini arkadaşlarımızla Çitlemik savaşları oynadığımız, o güzel lezzetle yıllar sonra yeniden GAZİANTEP te buluştuk.

Gaziantep i gezerken sırtından hafiften, hafiften duman  çıkan bir ağabey ile karşılaştık, sırtında taşıdığı nargile türü bir şey vardı, sorduğumuzda bunun içinde Menengiç kahvesi var, Antep imizin meşhur içeçeğidir dedi.

Kahve satıcısı bize hemen plastik bir bardak içersinde Menengiç kahvesinden ikram etti. Şaban TAŞKIN isimli Kahveci, Antep e gelinipte Kahvemizden içmeden gitmek olmaz dedi.

menengiç kahvesi

Biraz sohbet sonrasında bu Kahvenin başta, Öksürüğü kestiğini ve kuvvetli Balgam söktürme marifetinin yanısıra bir çok hastalığa şifa olduğunu söyledi.

Ardındanda memleketinize giderken mutlaka  bu kahveden götürün, markasıda  Şekeroğlu olsun, onlar bu işi en güzel  yapan firmalardan diyede tembihledi.

www.mudurnuhaber.com

 

“Siz Hiç Menengiç Kahvesi içtiniz mi?” için 2 yanıt

  1. Bolu Dağı Alışveriş Merkezi (Haig Way mı nasıl yazılır nasıl söylenir kimler koydu kimler tescilledi her ne ise hala alışamadım bu isime sanki Avusturyadayım!) işte burada bir gönül kahvesi denilen yer var. Buranın ortaklarından birisi Kıbrıscıklı birisi de Mengenli hemşerilerimizdir. Uğradık ikram ettiler içtik bu kahveden. Sizler de uğrayınız ve içiniz. Aydın kardeşimize de bu çitlembik kahvesini hatırlattığı için teşekkür ederiz. Herkese hayırlı çalışmalar sağlıklı günler dilerim.

  2. KEŞKE BU KAHVEYİDR MEMLEKETİMİZİN DAĞLARINDAKİ ÇİTLEMBİKLERİ TOPLAYARAK KURUTUP-ÖĞÜTÜP-KAVURARAK VE PAKETLEYEREK GÜZEL BİR MARKA İLE İLÇEMİZE GELEN MİSAFİRLERİMİZE TATTIRIP PAZARLAYABİLSEK.AH NERDEEE…BENDE BU KAHVEDEN URFA DA TATTIM ÇOK HARİKA BİR TAT VE ŞİFA KAYNAĞI HERKESE TAVSİYE EDERİM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir