Orman Yangınlarına DİKKAT | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Belediyesi Çalışmalarını beğeniyormusunuz?

   • Hayır (49%, 35 Oy)
   • Evet (24%, 17 Oy)
   • Daha Fazla hizmet istiyoruz (24%, 17 Oy)
   • Bir fikrim yok (4%, 3 Oy)

   Toplam Oylar: 72

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Doğru söze ne hacet ?
   Doğru söze ne hacet ?
  • Bayram İkramiyesinde zam ümidi kesildi
   Bayram İkramiyesinde zam ümidi kesildi
  • TGRT Ana Haber Elektrik Fiyatları ve Torpil İddiaları İle İlgili Süreci Başlattı!
   TGRT Ana Haber Elektrik Fiyatları ve Torpil İddial
  • HALK EĞİTİM MERKEZİ Yeni Kurslara hazırlanıyor
   HALK EĞİTİM MERKEZİ Yeni Kurslara hazırlanıyor
  • Fahiş Fiyat Timleri kurulacak
   Fahiş Fiyat Timleri kurulacak
  • 2021 Yılı MAZOT-GÜBRE Listeleri Askıya çıktı
   2021 Yılı MAZOT-GÜBRE Listeleri Askıya çıktı
  • Karacabey Merinosu Yetiştiriciliği
   Karacabey Merinosu Yetiştiriciliği
  • E-İMZALAR KİMLİK KARTINA AKTARILIYOR
   E-İMZALAR KİMLİK KARTINA AKTARILIYOR
  • Azerbaycan ile Türkiye arasında kimlik ile seyahat dönemi
   Azerbaycan ile Türkiye arasında kimlik ile seyahat
  • Kaymakam Çevik, Sokak Canlarına Mama verdi.
   Kaymakam Çevik, Sokak Canlarına Mama verdi.
  Orman Yangınlarına DİKKAT
  Orman Yangınlarına DİKKAT
  Bu Haber 2.120 kez okundu.
  31 Temmuz 2012 06:59
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, 2012 yılında 20 Temmuz itibarıyla Türkiye genelinde 837 adet orman yangını meydana geldiğini ve bütün yangınların kısa sürede söndürüldüğünü söyledi.

  Yangınlara müdahale süresinin 15 dakikaya indirildiğini belirten Prof. Dr. Veysel EROĞLU, böylece yangınların büyümeden söndürüldüğünü, dolayısıyla yangından zarar gören alanın en alt seviyeye çekildiğini ifade etti. 

  “Ormanları 776 kuleden 24 Saat İzliyoruz”

  Orman yangınlarıyla mücadele için bütün tedbirlerin alındığını ve orman teşkilatının her türlü yangına karşı teyakkuzda olduğunu hatırlatan Prof. Dr. EROĞLU, şunları kaydetti; 

  “Ormanları yangınlara karşı 776 kuleden 24 saat izliyoruz. 11.515 işçiden oluşan müdahale ekibi orman yangınlarıyla mücadele etmek için hazır vaziyettedir. Kara organizasyonunda ise toplam 5000 adet araç kullanıyoruz.        

  Hava araçları olarak da 29 helikopter, 14 yangın söndürme uçağı ile 6 adet CL-215 tipi amfibik uçak olmak üzere toplam 49 adet hava aracını yangına hassas bölgelerde konuşlandırdık. Ayrıca bütün hava ve yer araçlarını Araç Takip Sistemi ile donattık ve Yangın Harekat Merkezinden görülür ve yönetilir hale getirdik. Artık ben odamdan bile yangın esnasında o yangına müdahale eden aracın koordinatını, hızını aracın sürücüsünün bilgilerini telefonunu biliyor ve müdahale edebiliyorum.

  Orman teşkilatımızın çabaları sayesinde 2012 yılında şu ana kadar orman yangınları ile mücadelede çok başarılı bir durumdayız. 2012 yılında 837 adet yangın meydana gelmesine mukabil sadece 2.150 hektar orman alanı zarar görmüştür. Teşkilatımızı bu gayretli çalışmalarından dolayı kutluyorum”

  “Zarar Gören Alanlar Aynı Yıl Ağaçlandırılıyor”

  Yangından zarar görmüş alanların yılı içerisinde ağaçlandırıldığını ve bir metrekarenin bile başka maksatlı kullandırılmadığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu yılda zarar gören bütün alanların sonbaharda tekrar ağaçlandırılacağını söyledi.

  Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca orman yangınlarını önlemeye yönelik kısa adı YARDOP olan “Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Tesis Projesi”ni uyguladıklarını ifade ederek bu proje ile yangına birinci derece hassas olan alanlarda yangının çıkması ve yayılması engellenmeye çalışılmaktadır.

  Uluslararası Yangın Eğitim Merkezi Kuruldu

  Yangınla mücadelede Dünya lideri olmak için Antalya’da eğitim merkezi kurulduğunu söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Akdeniz’in en büyük ve en modern Uluslararası Yangın Eğitim Merkezi’nde yangın işçilerine, orman mühendislerine ve diğer ülkelere orman yangınları ile mücadele eğitimi verileceğini ifade etti.

   

  Ülkemizin bulunduğu Akdeniz Havzası ülkelerinde her yıl çıkan çeşitli sayıda orman yangını neticesi yılda ortalama 500 bin hektar orman alanı tahrip olduğunu ve bu alanlarla birlikte önemli mal ve can kayıplarının meydana geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ülkemiz bu bölgede orman yangınları ile mücadelede en başarılı ülke konumundadır. Nitekim orman yangınları konusunda zaman zaman komşu ülkelere de söndürme çalışmalarında destek verilmektedir. Akdeniz ülkelerinin yanan ormanlık alanı ve ülke ormanları oranına bakıldığında ülkemizin bu mücadeledeki başarısı açıkça öne çıkmaktadır” diye konuştu.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, yangınların büyük kısmının insan kaynaklı olduğunu hatırlatarak, hava sıcaklığının yüksek olduğu dönemlerde bahçe içi anız temizliği yapılmaması, anız yakılmaması, piknik ve ormanlık alanlarda ateş yakılmaması ve yangın görüldüğünde ALO 177 ihbar hattının aranması hususlarında vatandaşları uyardı.

   www.mudurnuhaber.com

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir