Mudurnu’nun Stratejik Derinliği… | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Belediyesi Çalışmalarını beğeniyormusunuz?

   • Hayır (49%, 35 Oy)
   • Evet (24%, 17 Oy)
   • Daha Fazla hizmet istiyoruz (24%, 17 Oy)
   • Bir fikrim yok (4%, 3 Oy)

   Toplam Oylar: 72

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla ilerliyor
   Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla
  • MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK
   MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ
  • Böyleydiler, Böyle oldular
   Böyleydiler, Böyle oldular
  • İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
   İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
  • İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Büro Personel Alım İlanı
   İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanl
  • 12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
   12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
  • Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
   Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
  • Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
   Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
  • Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
   Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
  • Mudurnu Müftülüğünden Sabah Buluşmalarına davet
   Mudurnu Müftülüğünden Sabah Buluşmalarına davet
  Mudurnu’nun Stratejik Derinliği…
  Mudurnu’nun Stratejik Derinliği…
  Bu Haber 2.888 kez okundu.
  13 Şubat 2013 18:54
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

  Mudurnu’nun Stratejik Derinliği…

   “Stratejik Planlama” sözü Türkiye’nin her yerinde, herkesin dilinde. Bir stratejik planlamadır, tutturmuşuz gidiyoruz. “Stratejik Planlama” ticaret yaşamından, siyasi yaşama kadar, her birimizin değişmez sözcükleri arasında yer alıyor. Devlet yetkililerinin, belediye başkanlarının, sivil toplum örgütlerinin, işadamlarının, hatta lise öğrencilerinin bile dilinden düşmüyor.

  Ne demek bu stratejik planlama, ne anlama geliyor, ne işe yarar?

  Stratejik Planlama, yaygın olarak “Bir organizasyonun veya topluluğun, ne olduğunu neyi ve niçin yaptığını ortaya koyan temel eylem ve kararlarının üretildiği, amaçlı ve disipline edilmiş bir yaklaşımdır.” şeklinde tanımlanıyor.

  Strateji, kelimesi strategos kökünden gelmekte olup, eski Yunancada “Generalin Sanatı” anlamına gelir. Yani askeri bir terim aslında. Strateji “Bir milletin veya milletlerin savunmasında askeri, siyasi, ekonomik ve manevi güçleri bir arada kullanma ve düzenleme sanatı.” olarak tanımlanmış. 1831’de Clawewitc, “Harbi kazanmak için muharebeleri kullanma sanatıdır.” Şeklinde tarif ederken, Moltke, “Bir çare bulma, en zor şartlar altında icraatta bulunma sanatıdır.” tanımlamasını yapmış. Baufre ise, “Anlaşmazlıkların halli için, kuvvete başvuran iki hasmın, diyalektiğidir.” demiş.

  Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “STRATEJİK DERİNLİK” adlı kitabından bir bölümüne özellikle dikkat çekmek istiyorum; Uluslar arası ilişkiler alanını da bünyesinde barındıran sosyal nitelikli çalışmalar temelde beş boyutludur: Tasvir (betimleme), açıklama, anlama, anlamlandırma ve yönlendirme. Aslında bütün bu süreci bir bütün içinde görmek gerekmektedir. Derinliğe sahip stratejik bir analiz yapabilmek için, aldatıcı görüntülerin tesiri altında kalınmaması gerekir. Analiz edilen stratejik parçalar sistematik bir bütün içinde yorumlanmalı ve bu bütünden tekrar anlamlı parçalara dönülebilmelidir.”

  Stratejik Derinlik’ten bir paragraf daha; “Dinamik bir değişim süreci geçiren toplumların önünde temelde üç farklı psikolojiye dayanan üç alternatif vardır: Birincisi; statik bir tavrı benimseyerek uluslar arası yapının dinamizminin geçmesini beklemek ve bütün tanımlama ihtiyaçlarını uluslar arası sistemin istikrara kavuşmasına kadar ertelemektir. İkincisi; uluslar arası dinamizminin akışına kendini kaptırmaktır. Üçüncüsü; kendi dinamizmini uluslar arası dinamizmin potasında bir güç parametresi haline dönüştürebilme çabası içine girmektir.”

  Burada yapılan değerlendirmelerden yola çıkarak Mudurnu Turizmi Stratejik Planlamasını düşünebiliriz. Bodrum turizm yapısını yatırımcılar ve Bodrumlular açısından analiz edebilecek düzeyde bilgi ve yaşanmışlığım var. Gazetecilik mesleğinin gereği sektörün her alanından bilgi alışverişim oluyor. Bodrum Turizmi büyük bir sıkıntı içinde. Nedeni yabancı yatırımcıların, vahşi kar beklentileri. Bu nedenle Bodrumlular ve Bodrum kültürü hiçe sayılarak yapılan yatırımlar, gün geçtikçe daha da vahşileşiyor. Yabancı yatırımcılara kucak açalım derken, yerel kültür yok olmaya doğru gidiyor. Bu durum Mudurnu ve Mudurnu turizm stratejik planlamasında her zaman örnek olarak başucunda durmalıdır.

  Son 10 yılda bile Mudurnu’daki değişimin farkında mısınız?

  Mudurnu’nun ve Mudurnu İş Dünyasının stratejik planlaması düşündüğümüzden çok daha derindir.

   

  Saygılarımla,

  Fatih Bozoğlu BODRUM  www.bodrumgundem.com

  www.mudurnuhaber.com

                              www.tuanaevleri.com

  Mudurnu’nun Stratejik Derinliği… Yazısına 1 Yorum Yapıldı

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir