YENİCEŞIHLAR KÖYLÜLERİ MADEN OCAĞI İSTEMİYOR

 YENİCEŞIHLAR KÖYLÜLERİ   MADEN OCAĞI İSTEMİYOR

 

Bolu’nun Mudurnu ilçesi Yeniceşıhlar Köyü’nde kalker ocağı için inşaat çalışmaları başladı. Köylüler yetiştirdikleri tarım ürünlerinin ve hayvanların otladığı meraların yok olacağı gerekçesiyle maden ocağına karşı seferber oldu. Köy Muhtarlığı olarak ruhsat sahibi Firmaya iki dava açıldı.

Mudurnu ilçesi  Yeniceşıhlar  köyü hudutlarında bir kalker maden ocağı açılmak isteniyor. Mudurnu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Cantürk’ün verdiği bilgilere göre, yatırım sahibi Bolu merkezli Köroğlu Beton, maden ocağı için işletme ruhsatını aldı. Yol açma çalışmaları ise geçen hafta sonu başladı ve devam ediyor.

Bolu Tema Gönüllüsü Ayşegül ÖZER, Yeniceşıhlar Köyü Muhtarı Mehmet EFE, Mudurnu Kent Konseyi Başkanı Mehmet CANTÜRK ve Beraberindeki heyet Taş ocağı için  çalışma yapılan arazide incelemelerde bulundular.

Maden ocağının yapılacağı yer Yeniceşıhlar Köyü’ne kuş uçuşu 400 metre. Yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Yeniceşıhlar Köyü’nün eski muhtarı Servet Yılmaz, maden ocağını neden istemediklerini şöyle anlatıyor:

“Köyün suyu kesilecek, ormanı kalmayacak. Hayvanların otlak yerleri yok olacak. Su kesilirse susuz kalırız, orman kesilirse sel olur. Burada ölüm kalım mücadelesi olacak. Köyü terk etmelerini istiyoruz. Mecburen terk edecekler. Biz buradan çıkmayız.”

Ruhsatın iptali isteniyor
Maden ocağı işletme ruhsatının iptal edilmesi için dava açıldı. Mudurnu Kent Konseyi Başkanı  Mehmet Cantürk, inşaat faaliyetlerinin başlaması ile birlikte ‘yürütmeyi durdurma’ davası da açıldığını ifade ederek  kalker ocağı hakkında şu bilgileri verdi:

“Şu anda ağaç kesimleri başlamadı ancak ağaç da kesecekler. Burada köylülerin yaşamı tehlikede. Bunu ne yapıp edip durdurmamız gerekiyor. Sakarya İdare Mahkemesi’ne ruhsat iptali için başvurduk. İnşaat başlamamıştı. Seçimler oldu ve inşaat başladı. İnşaat başladıktan sonra da yürütmeyi durdurma davası açtık. Köylünün hayvanını otlattığı bir alanda madencilik yapılmak isteniyor. Endemik bitkiler var. Ormanlık alan çok önemli. Burada anıt ağaçlar var. 350 yıllık dut ağaçları var. Üzerlerinde etiketleri var. Vatandaşın fındık bahçeleri ve ceviz ağaçları var. Geçtiğimiz gün bir ceviz ağacını yola geldiği için kestiler. İş makineleri köyün yolunu kullanıyor. Ağır tonajlı kamyonlar her yeri tozu dumana katacak.”

Köyün su kaynağının da tehlikede olduğunu belirten Cantürk, “Herhangi bir patlatma yapıldığında köyün suyu yok olacak. Tesisin kurulacağı yerde marul tarlaları var. Bunlar da tehlikeye girecek. Burası İstanbul’un marul deposu. Havuç da yetiştiriliyor” dedi.

Ormanlık arazi içinde 98.13 hektarlık bir alan için kiralama yapıldığını belirten Cantürk, biz firma sahipleri ilede görüştük, onlar biz belgelerimizi aldık çalışırız diyorlar.  “ÇED’den muaf olmak için önce 3 dönümde madencilik faaliyeti için ruhsat almışlar. Ancak daha sonra bölge için izin alacaklar.”

Köyünün ekolojisinin ve doğal kaynaklarının bozulmasını istemediğini anlatan Cantürk, bölgedeki tüm canlıların bu ocaktan olumsuz etkileneceğini ve buna karşı mücadele edeceklerini vurguladı. Cantürk ayrıca Bolu’da Doğa Çalıştayı’na katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, çalıştayda söylediği “Artık deniz turizminden doğa ve dağ turizmine geçiyoruz” sözlerini hatırlatarak bölgelerinde doğa yürüyüşleri için parkurların da bulunduğuna değinerek, geçtiğimiz yıl Bolu Belediye Başkanı Alaaddin YILMAZ ve  Tabiatın Kalbi Bolu  Trekking gurubun unda  bu güzergahta yürüdüğünü ifade etti.

 

İHA MUDURNU AYDIN ÖZPELİT

www.mudurnuhaber.com

 

Haberin diğer fotoları MUDURNU HABER FACEBOOK SAYFASINDA

 

“YENİCEŞIHLAR KÖYLÜLERİ MADEN OCAĞI İSTEMİYOR” için 5 yanıt

 1. Köyümüze geleceğimize ve doğamıza sahip çıkacağız. Her ne pahasına olursa olsun, bunun durdurulması için elimizden geleni yapacağız. Burada 3 kuruş çıkarı olacağını düşünen ve köyüne sahip çıkmayanlar utansın.

 2. Mudurnu’nun turizme en yatkın köylerinden olan Yeniceşeyhler köyünde bu yapılmak istenen doğaya, turizme ve yaşayan köylülerin yaşam hakkına doğrudan bir müdahaledir. 3 kuruşluk çıkar için yapılmak istenen katliama karşı hiç birimiz sessiz kalmamalıyız.
  Tüm Mudurnu’lular ve doğa severler bu katliama karşı en yüksek şekilde karşı koymak için birleşmeliyiz.
  YENİCEŞEYLER KÖYÜ’NDE KATLİAMA HAYIR.
  Yarın sıra sizin köyünüzde olabilir.

 3. Tweterde epey destek verdik ama. Bence bir açlık grevine başlamak lazım..

 4. Bu hükümetin en iyi yaptığı işlerden biri de doğa katliamıdır.Buna benzer bir olay Bergama da yaşanmıştı .Altın arayıcılarınına karşı köylüler birleşip İstanbul a kadar geldiler ve Boğaz köprüsünde yürüdüler…Doğaya köye sahip çıkmanın yolu geç kalmadan halkı biliçlendidip harekete geçmeli.Zaten kontrolsuz yapılan tavukçuluk yüzünden derelerden zehir sağlıyacagını sanan insanlara daha sonra ne gibi tehlikelerin beklediği açıklanmalı .
  Bu katliamı durdurmanın yolu mutlaka vardır diye umut ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir