YENİCEŞIHLAR KÖYLÜLERİ MADEN OCAĞI İSTEMİYOR | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Belediyesi Çalışmalarını beğeniyormusunuz?

   • Hayır (49%, 35 Oy)
   • Evet (24%, 17 Oy)
   • Daha Fazla hizmet istiyoruz (24%, 17 Oy)
   • Bir fikrim yok (4%, 3 Oy)

   Toplam Oylar: 72

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
   Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
  • Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla ilerliyor
   Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla
  • MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK
   MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ
  • Böyleydiler, Böyle oldular
   Böyleydiler, Böyle oldular
  • İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
   İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
  • İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Büro Personel Alım İlanı
   İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanl
  • 12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
   12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
  • Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
   Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
  • Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
   Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
  • Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
   Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
  YENİCEŞIHLAR KÖYLÜLERİ MADEN OCAĞI İSTEMİYOR
  YENİCEŞIHLAR KÖYLÜLERİ  MADEN OCAĞI İSTEMİYOR
  Bu Haber 4.980 kez okundu.
  16 Nisan 2014 10:31
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

   YENİCEŞIHLAR KÖYLÜLERİ   MADEN OCAĞI İSTEMİYOR

   

  Bolu’nun Mudurnu ilçesi Yeniceşıhlar Köyü’nde kalker ocağı için inşaat çalışmaları başladı. Köylüler yetiştirdikleri tarım ürünlerinin ve hayvanların otladığı meraların yok olacağı gerekçesiyle maden ocağına karşı seferber oldu. Köy Muhtarlığı olarak ruhsat sahibi Firmaya iki dava açıldı.

  Mudurnu ilçesi  Yeniceşıhlar  köyü hudutlarında bir kalker maden ocağı açılmak isteniyor. Mudurnu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Cantürk’ün verdiği bilgilere göre, yatırım sahibi Bolu merkezli Köroğlu Beton, maden ocağı için işletme ruhsatını aldı. Yol açma çalışmaları ise geçen hafta sonu başladı ve devam ediyor.

  Bolu Tema Gönüllüsü Ayşegül ÖZER, Yeniceşıhlar Köyü Muhtarı Mehmet EFE, Mudurnu Kent Konseyi Başkanı Mehmet CANTÜRK ve Beraberindeki heyet Taş ocağı için  çalışma yapılan arazide incelemelerde bulundular.

  Maden ocağının yapılacağı yer Yeniceşıhlar Köyü’ne kuş uçuşu 400 metre. Yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Yeniceşıhlar Köyü’nün eski muhtarı Servet Yılmaz, maden ocağını neden istemediklerini şöyle anlatıyor:

  “Köyün suyu kesilecek, ormanı kalmayacak. Hayvanların otlak yerleri yok olacak. Su kesilirse susuz kalırız, orman kesilirse sel olur. Burada ölüm kalım mücadelesi olacak. Köyü terk etmelerini istiyoruz. Mecburen terk edecekler. Biz buradan çıkmayız.”

  Ruhsatın iptali isteniyor
  Maden ocağı işletme ruhsatının iptal edilmesi için dava açıldı. Mudurnu Kent Konseyi Başkanı  Mehmet Cantürk, inşaat faaliyetlerinin başlaması ile birlikte ‘yürütmeyi durdurma’ davası da açıldığını ifade ederek  kalker ocağı hakkında şu bilgileri verdi:

  “Şu anda ağaç kesimleri başlamadı ancak ağaç da kesecekler. Burada köylülerin yaşamı tehlikede. Bunu ne yapıp edip durdurmamız gerekiyor. Sakarya İdare Mahkemesi’ne ruhsat iptali için başvurduk. İnşaat başlamamıştı. Seçimler oldu ve inşaat başladı. İnşaat başladıktan sonra da yürütmeyi durdurma davası açtık. Köylünün hayvanını otlattığı bir alanda madencilik yapılmak isteniyor. Endemik bitkiler var. Ormanlık alan çok önemli. Burada anıt ağaçlar var. 350 yıllık dut ağaçları var. Üzerlerinde etiketleri var. Vatandaşın fındık bahçeleri ve ceviz ağaçları var. Geçtiğimiz gün bir ceviz ağacını yola geldiği için kestiler. İş makineleri köyün yolunu kullanıyor. Ağır tonajlı kamyonlar her yeri tozu dumana katacak.”

  Köyün su kaynağının da tehlikede olduğunu belirten Cantürk, “Herhangi bir patlatma yapıldığında köyün suyu yok olacak. Tesisin kurulacağı yerde marul tarlaları var. Bunlar da tehlikeye girecek. Burası İstanbul’un marul deposu. Havuç da yetiştiriliyor” dedi.

  Ormanlık arazi içinde 98.13 hektarlık bir alan için kiralama yapıldığını belirten Cantürk, biz firma sahipleri ilede görüştük, onlar biz belgelerimizi aldık çalışırız diyorlar.  “ÇED’den muaf olmak için önce 3 dönümde madencilik faaliyeti için ruhsat almışlar. Ancak daha sonra bölge için izin alacaklar.”

  Köyünün ekolojisinin ve doğal kaynaklarının bozulmasını istemediğini anlatan Cantürk, bölgedeki tüm canlıların bu ocaktan olumsuz etkileneceğini ve buna karşı mücadele edeceklerini vurguladı. Cantürk ayrıca Bolu’da Doğa Çalıştayı’na katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, çalıştayda söylediği “Artık deniz turizminden doğa ve dağ turizmine geçiyoruz” sözlerini hatırlatarak bölgelerinde doğa yürüyüşleri için parkurların da bulunduğuna değinerek, geçtiğimiz yıl Bolu Belediye Başkanı Alaaddin YILMAZ ve  Tabiatın Kalbi Bolu  Trekking gurubun unda  bu güzergahta yürüdüğünü ifade etti.

   

  İHA MUDURNU AYDIN ÖZPELİT

  www.mudurnuhaber.com

   

  Haberin diğer fotoları MUDURNU HABER FACEBOOK SAYFASINDA

   

  YENİCEŞIHLAR KÖYLÜLERİ MADEN OCAĞI İSTEMİYOR Yazısına 5 Yorum Yapıldı

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir