Mudurnu’ya Doğalgaz

Mudurnu’ya Doğalgaz gelirmi?

Kış ayının gelip çattığı şu günlerde  konu ısınmadan açılınca  Mudurnulu vatandaşlar ilçemize Doğalgaz gelirmi? Gelirsede ne zaman gelir gibi sorular sormaya devam ediyor.

MUDURNU’YA DOĞAL GAZ GELİRMİ ?

Mudurnu ilçemiz her geçen gün kan kaybetmeye devam ederken bazı iyi gelişmelerde yok değil, Mudurnu nun geçim kaynağı olan Mudurnu Tavukçuluk A.Ş nin kapanmasının ardından   bir türlü eski hareketlilik ilçede kazandırılamadı.

Şimdi ize Mudurnulular 2017 sonunda Mudurnu’ya gelmesi planlanan  Dubai-Kuveyt gibi Arap ülkelerinden gelecek olan  tatil köyü sakinlerine umudunu bağladı.

Komşu ilçemiz Nallıhanında içinde bulunduğu   8 ilçe (Ayaş, Bala, Kalecik, Çamlıdere, Nallıhan, Haymana, Güdül ve Evren) ile ilgili yatırım planlaması yapılmış olup, 17.10.2016 tarih ve 2016/9382 sayılı Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenecek usul ve esaslar doğrultusunda BOTAŞ ile müştereken gerekli işlemlerin yapılması hedefleniyor denildi.

Bakanlar kurulu  doğal gazın ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda yapılacak yatırımlara ilişkin yeni usul ve esaslar belirledi. 22 Ekim 2016 tarih ve 29865 sayılı Resmi Gazete de ’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), mevcut ‘doğalgaz bölgeleri lisans’ kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılması için gerekli yatırımları yapmakla görevlendirildi. BOTAŞ bu yatırımları kendiliğinden veya doğalgaz dağıtım şirketleriyle ortaklaşa gerçekleştirecek. Bu kapsamda Ankara’da doğalgaz altyapısı bulunmayan 8 ilçeye de, BOTAŞ ve Başkent gaz ortaklığında yatırım yapılacak. Doğalgaza kavuşacak 8 ilçe arasında nüfusu 20 binin üzerinde olan Bala, Haymana ve Nallıhan ile nüfusu 20 binden az olan Ayaş, Çamlıdere, Evren, Güdül ve Kalecik yer alıyor.

 

www.mudurnuhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir