İSTANBULDA MUDURNU CAMİSİ | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Belediyesi Çalışmalarını beğeniyormusunuz?

   • Hayır (49%, 35 Oy)
   • Evet (24%, 17 Oy)
   • Daha Fazla hizmet istiyoruz (24%, 17 Oy)
   • Bir fikrim yok (4%, 3 Oy)

   Toplam Oylar: 72

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
   Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
  • Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla ilerliyor
   Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla
  • MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK
   MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ
  • Böyleydiler, Böyle oldular
   Böyleydiler, Böyle oldular
  • İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
   İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
  • İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Büro Personel Alım İlanı
   İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanl
  • 12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
   12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
  • Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
   Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
  • Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
   Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
  • Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
   Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
  İSTANBULDA MUDURNU CAMİSİ
  İSTANBULDA MUDURNU CAMİSİ
  Bu Haber 4.772 kez okundu.
  9 Mart 2012 17:07
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cuma Namazını, açılışını da yaptığı, Mudurnulu Nalçacı Halil Camisinde kıldı. Aşağıdaki yazı Zaman Gazetesinin 02 Mart 2012 tarihli sayısından alınmıştır. Yeniden yapılan Cami yanındaki imam evi, müezzin evi, aşhanesi ve haziresiyle küçük bir külliyedir.

  Erdoğan, cuma namazını Nalçacı Halil Camisi’nde kıldı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını İstanbul İl Özel İdaresi ile Üsküdar Belediyesi tarafından dergahıyla birlikte yeniden inşa edilen Nalçacı Halil Camisi’nde kıldı.

  Erdoğan, Üsküdar Kısıklı’daki konutundan çıkarak, Nalçacı Halil Paşa Camisi’ne geldi. Cuma namazını burada kılan Erdoğan’a TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da eşlik etti.

          

  Cuma namazı çıkışında Erdoğan, vatandaşların yoğun sevgi gösteriyle karşılaştı. Erdoğan, kendisini alkışlayan ve yüksek sesle ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletenlere el sallayarak karşılık verdi.

  Bu arada Başbakan Erdoğan, caminin karşısındaki binanın birinci katının balkonundan kendisini davet eden bir vatandaşın evine de kısa bir süre misafir oldu.

  Öte yandan, 1600’lü yılların başlarında inşa edildiği tahmin edilen, 1874’te tamir edilip yanına türbe eklenen ve zaman içinde yıkılan Nalçacı Dergahı, İl Özel İdaresi ve Üsküdar Belediyesi işbirliğiyle yeniden inşa edildi. Dergaha özel ebatlı mermer, meşeden oymalı mihrap ve vaaz kürsüsü yapıldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nden getirilen avize de takıldı. 1946 yılında haraplıktan dolayı yıkılan Nalçacı Halil Camisi de kagir minare ile yeniden yapıldı.

                                                             ***

   Çoğumuzun bilmeden okuyup geçtiği bu yazı aslında Mudurnu’muz için çok önemlidir. Mudurnulular Derneği dergisinin  geçen  ay çıkan 6.sayısında, Emekli Emniyet Müdürü Güray Önal ağabeyimizin yazdığı “İstanbul’da Mudurnu tekkesi “ ve Mudurnu’da Tasavvuf Musikisi başlıklı yazılar, açılışı yapılan caminin Mudurnu ile olan alakasını anlatıyor ve okuyanlar hayretler içinde kalıyor.Gazete haberi üzerine arayarak bilgi istediğimiz Güray ÖNAL şunları söyledi.

  Başbakanımızın açılışını yaptığı caminin ilk banisi  Mudurnulu Nalçacılar ailesinden Nalçacı Halil Efendidir.

  Bu tekkenin şeyhi iken 1630 yılında vefat etmiş ve tekke türbesine defnedilmiştir. Aynı tekkenin ikinci şeyhi de Mudurnulu olup 1671 yılında vefat eden Mudurnulu iplikci Şeyh Ebubekir Efendidir. Ebubekir Efendinin kabri de tekke türbesindedir.

  Tekkenin Üçüncü şeyhi Mehmet Efendinin 1742 yılında vefat etmesinden sonra Mudurnudan gelen Şeyh Mehmet Tului efendi tekkenin 4.şeyhliğine getirilmiştir.

  Şeyh Tului efendi aynı zamanda büyük bir mutasavvıf,bestekar ve hattattır.Bir bayram ziyareti sebebiyle geldiği Mudurnuda vefat etmiş ve Yeni Cami (Kanuni Sultan Süleyman Camısı) bahce bitişiğindeki türbeye defnedilmiştir.

  Türbeye girişte soldan birinci sanduka altında yatan kişi Şeyh Tului efendidir.Tului efendinin vefatından sonra Üsküdar daki Nalcacı tekkesine damadı Şeyh Hüseyin Efendi şeyh olmuştur. Hüseyin Efendi Mudurnuda Sunullah Efendi tekkesi Şeyhi Abdullah Rüşdi Efendininde  oğludur.

  Bu şekilde Nalcacı tekkesinin bundan sonraki şeyhlerinin çoğu da Mudurnulu olup tekke haziresine defnedilmişlerdir. Tekke haziresi adeta bir Mudurnu mezarlığıdır ve Tekke bir Halveti tekkesidir.

  Daha fazla bilgi almak isterseniz Boludaki Mudurnulular Derneğinin çıkardığı Mudurnu dergisinin son sayısında yazdığım makalelere  bakabilirsiniz “ şeklinde konuşmuştur.

  www.mudurnuhaber.com

  İSTANBULDA MUDURNU CAMİSİ Yazısına 3 Yorum Yapıldı

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir