EMİT TE BÜYÜK BULUŞMA BAŞLADI

Bu yıl 16. düzenlenen ”Doğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), kapılarını açtı. Bu yıl ”62 Ülke ve Tüm Türkiye 10 Salonda Buluşuyor” sloganıyla yola çıkan EMITT”in TÜYAP Fuar merkezinde açılışını Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere 6 ülkenin bakanları birlikte gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını yapan Ekin Fuar A.Ş. EMITT Direktörü Hacer Aydın, bu yıl EMITT’in yüzde 10 büyüdüğünü belirterek, fuarın 60 ülke, 150 belde olmak üzere toplamda 4500 katılımcıyla kapılarını açtığını kaydetti. Fuarın bu yılki onursal ülkesinin Arjantin olduğunu açıklayan Aydın, fuara ilk defa katılan ülkelerin sayının arttığına da dikkat çekti.

Hacer Aydın

“EMITT Türk turizminin büyümesine katkı sağlıyor”
EMITT’in Türk turizminin büyümesine katkı sağladığını dile getiren Hacer Aydın, “Türk turizmi büyüdükçe EMITT büyüyor; EMITT büyüdükçe de Türk turizmi büyüyor. Bundan son derece gurur duyuyoruz” dedi.

Russel Taylor

Daha sonra kürsüye çıkan EMITT Fuarı’nın ortaklarından ITE Yönetim Kurulu Başkanı Russel Toylar, EMITT katılımcılarına ve sponsorlarına teşekkür ederken, Ekin Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu da EMITT’in geldiği noktayla ilgili şunları söyledi:

Halim Bulutoğlu

EMITT haftasında İstanbul’un nabzı turizmle atıyor
“16 yıl önce turizmci arkadaşlarımızla birlikte ITB Berlin Fuarına gittiğimizde gıptayla bakardık. Sadece fuarın büyüklüğüne değil, o hafta Berlin’de düzenlenen turizmle ilgili form, panel, kongre ve kültür sanat etkinliklerinde turizmin nabzının atmasına gıpta ederdik. 16 yıldan bu yana ITB Berlin çok fazla büyümedi. Ama EMITT sürekli olarak büyüme gösteriyor. EMITT’le birlikte İstanbul’un nabzı da turizmle atmaya başladı. Bu hafta İstanbul’da 2 gün süren turizm yatırım forumu vardı. Yine Bakanlığımızın düzenlediği Turizm Zirvesi gerçekleşti. Tüm haftaya yayılan etkinlikler dizisi gerçekleşiyor.”

Turgut Gür

“Sürdürülebilir turizme önem veriyoruz”
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Turgut Gür de EMITT’teki yüzde 10 büyümeye dikkat çekerek, “Bu çok önemli bir gelişme. Katılımcı ve ziyaretçi sayısı da sürekli artıyor. Bu büyüme sürdürülebilir olarak devam ediyor” dedi. Türkiye turizminin 25 yıllık genç bir sektör olduğunu değinen Gür, sürdürülebilir turizme önem verdiklerini ifade ederek, “TYD olarak, çevreye duyarlı, yeşil belgeye sahip oteller inşa etmeye çalışıyoruz. Bu anlayışla yatırımlara devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
EMITT’in ev sahibi olmaktan gurur duyduklarını belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık, fuarın geldiği noktadan kıvanç duyduklarını kaydetti. Ayık, fuarın, Türkiye’nin uluslar arası turizm hareketini etkileyen bir merkez haline gelmesinde önemli bir işlev gördüğünü dile getirdi. 

Carlos Enrique Meyer

Arjantinli Bakan Türk yatırımcıları EMITT’ten davet etti
EMITT’in bu yıl ‘Onursal Konuk Ülkesi’ olan Arjantin Carlos Enrique Meyer, Günay Amerika’nın turistik olanakları açısından birinci bölge olduğunu vurgulayarak, Katar Airways, Emirates ve THY’nin bölgeye yaptığı uçuşların bunu gösterdiğini dile getirdi. Arjantin’in 5 milyar dolar gelirle 6 milyon ziyaretçi ağırladığını hatırlatan Meyer, 6,5 milyon turist gönderdiklerini ve 44 milyon kişiyi bulan  iç Pazar potansiyeline sahip olduklarını kaydetti.  2010’da yabancı yatırımcı oranının yüzde 1010 arttığına işaret eden Meyer, 1 milyar 800 milyon dolarlık turizm yatırımı yapıldığını açıkladı. Güney Amerika’da yüzde 10,4’luk bir büyüme yakaladıklarını dile getiren Meyer, Türk yatırımcıları Arjantin’e davet etti.

Ünal Üstel

KKTC, 14 ülkeden yüzde 40 artış sağladı
KKTC Turizm Kültür ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, KKTC’nin daha önce sadece anavatan Türkiye ve İngiltere’den turist aldığını hatırlatarak, geçen yıl 14 ülkeden düzenlenen charter seferleriyle Avrupa ülkelerinden yüzde 40 artış sağladıklarını açıkladı. Türkiye pazarından da yüzde 15 artış yakaladıklarını belirten Üstel, 2012’de hem charter seferlerini hem de ziyaretçi sayısını daha yukarıya çekmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Dr. Khuloud Daibis

Turizmde Filistin’in gözü Türkiye’de
Daha sonra kürsüye çıkan Filistin Turizm Bakanı Dr. Khuloud Daibis, Türkiye’nin her zaman Filistin’in yanında olduğunu vurgulayarak, teşekkür etti. Bölgede yaşanan siyasal çalkantıların devam ettiğine işaret eden Daibis, buna rağmen Filistin’in 2010 rakamlarını yüzde 5 geçtiğini belirterek, turist çekmek için farklı olanaklar ve teşvikler sunmaya çalıştıklarını söyledi.  Türkiye’nin hem turist sayısını hem de kalitesini artırdığını dile getiren Filistinli Bakan Daibis,  Bursa’da Nisan ayında yapılacak Türk-Arap turizm konferansına katılmayı iple çektiklerini belirti.

Rusya turizm fırsatını EMITT’te arayacak
Slovenya Turizm Kurulu adına konuşma yapan Bostjan Skalaz, Slovenya’nın popülaritesinin her yıl arttığını belirterek, Türkiye’den gelen turist sayısının geçen yıl yüzde 15 arttığını dile getirdi. Rusya Turizm Federasyonu Başkanı Sergey Teodorovich, imzalanan anlaşmalarla Türkiye ile Rusya arasındaki dostluğun üst boyutlara taşındığını belirterek, Rusya’nın çok zengin bir turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekti. Turizm altyapısına yönelik yatırımların arttığına dikkat çeken Sergev Teodorovich, EMITT’in Rusya turizminin gelişmesinde fırsatlar sunacağını kaydetti.
 

Dr. Bandar Fahad Al- Fehaid
“Bursa’ya yatırım olanaklarını konuşmaya geliyoruz”
Arap Birliği Turizm Teşkilatı Başkanı Dr. Bandar Fahad Al- Fehaid ise Türkiye ile turizm yatırımları alanında işbirliği yapmak istediklerini belirterek, 20 Nisan’da Bursa’da düzenlenecek Arap-Türk dünyasının buluşmasını önemsediklerini ifade etti. Arap ülkelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 80 oranında arttığına dikkat çeken başkan, Türkiye’den de Arap ülkelerine gidenlerin sayısının arttığını ifade etti.

Ertuğrul Günay
Bakan Günay. Alternatif pazarlara yöneleceğiz
EMITT açılış töreninin son konuşmacısı olarak kürsüye çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmin dünyayı değiştirme gücüne işaret ederek, “Hepimizin barışa ihtiyacı var. Türkiye’de barışın temellerini atan Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyoruz” dedi.
 EMITT’in geldiği noktanın Türkiye turizminin geldiği noktayı ve kaliteyi gösterdiğini belirten Bakan Günay, EMITT’in yapıldığı haftada İstanbul’un kültür, sanat ve turizm etkinlikleriyle dolduğunu kaydetti. 
Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle alternatif pazarlara yöneleceklerini dile getiren Günay, o nedenle Bursa’da yapılacak konferansın önemli olduğunu vurguladı.
Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuk bakanlara ve EMITT’e desteği geçen sponsor firmalara plaketlerini ve hediyelerini takdim etti.  Fuar gidişinde bavulla ritim tutan ve ardından Arjantin’in düzenlediği tango gösterisini izleyen bakan Günay ve konuk bakanlar, son olarak EMITT’in açılışını gerçekleştirdi.Turizm Gazetesi

www.mudurnuhaber.com

MUDURNU EMİTT

MUDURNU REYON

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir