Akşemseddin 26. kez anıldı

*26. Akşemseddin Hz. Anma Günüİkinci gün etkinliklerine Başbakan Yardımcısı  Bekir Bozdağ’ın katılımı ile Ömer Sikkin-i Hz. Türbesini ziyaretiyle başlanıldı.

*İkinci gün etkinliklerine Başbakan Yardımcısı  Bekir Bozdağ, Bolu Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin, Ak Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Ak Parti Boluİl Başkanı Ömer Sayın, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür Araştırma Genel Müdürü Dr. Abdülkadir Mahmutoğlu, İlçe Kaymakamı Haluk Çakmak, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, çevre il ve ilçe Belediye Başkanları, Ak Parti İl ve İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu, İl Genel Meclis Üyeleri, Türkiye Kuvai Milliye Mücahitleri Sakarya Derneği Gazilerinin yanısıra çevre il ve ilçelerden çok sayıda davetli ve Göynüklü vatandaşlar katıldı.

*Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Bolu Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın Göynük Kaymakamı Haluk Çakmak, , Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkanı Kemal Kazan, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Bayraktar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız tarafından ilçe girişinde karşılanırken,Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yöresel kıyafetler giyen çocuklar çiçek verdi.

 

*Bekir Bozdağve beraberindeki heyetİstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Takımı ve Bursa 1326 Kılıç Kalkan ekibi ve kortej ile birlikte önce Ömer Sikkin türbesini ziyaret etti. Burada okunan duanın ardından, Akşemseddin Hazretleri türbesi önündeki duaya katılan Bekir Bozdağ ve protokol mehter takımı eşliğinde tören alanına kadar yürüdü.

*İkinci Gün etkinlik programı Belediye Meydanın da Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından,İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Takımı konseri ve Bursa 1326 Kılıç Kalkan ekibi gösterileri ile devam etti.

 

*Mehteran konseri ve kılıç kalkan ekibinin gösterileri sonrasında Anma Günü Etkinlikleri sunucusu Yusuf Erbaş’ın açılış konuşmasının ardından protokol konuşmalarına geçilen İkinci gün programında,Göynük Belediye Başkanı  Kemal Kazan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

 

Kemal KAZAN konuşmasında, Anadolu Aydınlanmasının son temsilcisi, tarihimizin en değerli bilim ve din âlimlerinden Akşemseddin Hazretlerini böyle büyük bir coşku ile anıyor olmak ve bunu sizlerle paylaşmak bizim için hem gurur hem mutluluk kaynağı derken, Akşemseddin Hazretlerinin diyarı olan bu tarihi ilçemizi,  ulaşımdan çevreye, alt yapıdan üst yapıya, sağlıktan, Turizm’e kadar ilçemizin günümüz koşullarına uygun, halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yaparak, doğası kültürü ve manevi değerleri ile gelecek nesillere aktarabilmek adına var gücümüzle çalışıyor, çalışmaya da devam edeceğiz ’dedi.

 

Kazan, Başta Başbakanımız  Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, anma günü etkinliklerine katılan Başbakan Yardımcısı  Bekir Bozdağ’a, desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanı  Suat Kılıç ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcıya şükranlarını sunarken, Ak Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Ak Parti *Bolu İl Başkanı Ömer Sayın ve il ve ilçe teşkilatlarına, protokol üyelerine ve anma günü etkinliklerinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Göynük Belediye Başkanı Kemal KAZAN, konuşmasının ardından Bolu Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin,İlçe Kaymakamı Haluk Çakmak, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve Gençlik ve Spor BakanlığıEğitim Kültür Araştırma Genel Müdürü Dr. Abdülkadir Mahmutoğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaparken sonrasında kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı  Bekir Bozdağ, bu yıl 26.sı düzenlenen Akşemseddin Hz. Anma günü etkinliklerine katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İstanbul’un manevi fatihi olan Akşemseddin Hazretlerinin İstanbul’un fethinde ki rolüyle,bir çağı kapatıp yeni bir çağ açan, büyük kumandan Fatih Sultan Mehmet Han’a İstanbul’un fetih olunacağını müjdeleyen Akşemseddin Hazretlerinin döneminin en önemli sufi, yazar ve şairlerinden biri olduğunu ve ‘Mikrobiyolojinin temelini atan çok yönlü bir bilim adamı olduğunu vurguladı.

Konuşmasına devam eden Başbakan Yardımcısı  Bekir Bozdağ; 15.yüzyılın en önemli insanlarından biri olan Akşemseddin Hazretlerinin Göynük’te meftun bulunmasının Göynük halkı için büyük bir şans ve mutluluk olduğunu belirtirken’, tarihimizi, kültürümüzü ve bizi biz yapan değerleri bu büyük insanları tanıyarak gelecek nesillere aktarmanın öneminden bahsetti.

26.sı düzenlenen Akşemseddin Hz. Anma Günü etkinliklerinin düzenlenmesinde Belediye Başkanımız Kemal Kazan’a, İlçe Kaymakamı Haluk Çakmak’a, Akşemseddin Hz Vakfı ve yönetim kuruluna ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmasının ardından Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Akşemseddin Hz. Hayatı adlı Tiyatro oyunu kitabının yazarı Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru’ya bir teşekkür plaketi verirken, Belediye Başkanı  Kemal Kazan ve Protokol üyeleri Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’a günün anısına hediye takdim ettiler.

 

2. gün programı Tasavvuf ve Musiki sanatçıları Ertuğrul Erkişi,ve Nurullah Muş’un ilahi ve ezgiler konseri sonrasında, Nurullah Muş semazen ekibinin sema gösterisinin ardından sona erdi.

 

Akşam saatlerinde anma günü programına katılmak üzere ilçemize gelen Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e   Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan eşlik etti. Ziyaretinde Akşemseddin hz. Türbesi ve Ömer Sikkin türbelerini gezen Melih Gökçek Başkan  Kemal Kazan’dan düzenlenen etkinlik ve ilçe  hakkında bilgiler aldı.Bir süre ilçeyi  gezen ve ilçe esnafıyla sohbet eden Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek sonrasında ilçeden  ayrıldı.

Bu yıl 26.sı düzenlenen Akşemseddin Hz. Anma Günü Etkinliklerinde ilçeyi  ziyaret eden misafirlere  ve halka  hazırlanan aş  (et-pilav-ayran) ikram edildi.

www.mudurnuhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir