AB Ülkelerindeki Çiğ Süt Satışları

ADNAN SERPEN

Veteriner Hekim

21-22 Şubat 2012 Tarihlerinde AB’liğinin değişik ülkelerinden katılan AB Veteriner Hekim uzmanlarıyla birlikte düzenlenen “Gıda Kaynaklı Salgınların İzlenmesi” ile ilgili bir toplantıya katıldım.

Alman meslektaşım, süt Uzmanı ve aynı zamanda Yetkilendirilmiş Veteriner Hekim Mr.Conrad Maas’a yaptığı sunumu ve göreviyle ilgili kendisine yönelttiğim soruları cevaplarken, hijyen kurallarına ve soğuk zincir şartlarına uyulmak şartıyla çiğ süt satışının hiç bir sakıncası olmadığını,bu şartlar altında ülkesinde perakende çiğ süt satışının yapıldığını belirterek  AB’de perakende çiğ süt satışının yasak olmadığını çok net bir şekilde ifade etti.

Yine İtalya’dan katılan Mr.Alfredo Caprioli’de ülkesinde perakende çiğ süt satışının yapıldığını hatta bankamatik tarzında bir sistemle soğuk zincir içinde satışı yapılmakta olan perakende çiğ süt satış merkezlerindeki cihazların üzerine “Hiçbir şekilde pişirmeden tüketmeyiniz” ibaresini koydurtan kişinin kendisinin olduğunu ifade etti,internetten de bu görüntülere ulaşılabileceğini söyledi.

AB’de bu gerçekler ortada iken ülkemizde ise her seferinde,sık sık hijyenik ve soğuk zincir içinde perakende satışı yapılan çiğ süt satışlarını hazmedemeyen,bu nedenle hiç yüzlerini kızartmadan “sokak sütü“diye kamuoyuna lanse ederek kamuoyunu yanıltan ve karşı çıkan,kendilerini adeta sanayiciye hizmet etmeyi görev addetmiş ve sadakatlarını ortaya koymaya çalışan bazı meslek mensupları ve bazı bilim adamı diye geçinen  akademisyenlerimiz sorunu çözecekleri yerde çözüm getirmeyip AB’nin uygulamalarını çarpıtıp yazılı ve görsel medyada AB’nin uygulamalarıymış gibi ve kendilerini konunun uzmanı gibi gösterip açıklama yapan bu zihniyet sahiplerini bu nedenle asla ve hiç bir şekilde affetmiyorum.

Bu konuda ki bazı bilgileri zamanı geldikçe gündemde ki konumuna göre sizlerle ileride paylaşacağım. Bu bilgileri Çiğ Süt Üreticileri internet grubunda da paylaştım,bu açıklamalarım üzerine bir grup üyesi, benim açıklamalarımı doğrular nitelikte ekipman bilgilerine ulaştı.

Bu ekipman bilgilerini  sizlerle paylaşmak istedim.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=24877

www.mudurnuhaber.com

“AB Ülkelerindeki Çiğ Süt Satışları” için bir yanıt

  1. AB üyesi yunanistanda açık pazar yerlerinde tavuk ve kırmızı et açıkta satılıyor. Köylü tavuklarını kesmiş tezgaha asmış satıyor. kırmızı eti tezgahında istenilen parçayı satır ile kesip müşteriye veriyor. Biz biraz ölçüyü kaçırdık. Pazarda köylü ekmek satamaz, açıkta yumurta satamaz, tereyağı satamaz. Maalesef kurallar çok ağır.Bu ağır kuralları işletmekte çok zor. Satıcıda zorda kontrol edende zorda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir