Teşvik hibesiyle doğal sabun üretti PATRON oldu | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Belediyesi Çalışmalarını beğeniyormusunuz?

   • Hayır (49%, 35 Oy)
   • Evet (24%, 17 Oy)
   • Daha Fazla hizmet istiyoruz (24%, 17 Oy)
   • Bir fikrim yok (4%, 3 Oy)

   Toplam Oylar: 72

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
   Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
  • Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla ilerliyor
   Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla
  • MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK
   MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ
  • Böyleydiler, Böyle oldular
   Böyleydiler, Böyle oldular
  • İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
   İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
  • İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Büro Personel Alım İlanı
   İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanl
  • 12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
   12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
  • Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
   Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
  • Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
   Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
  • Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
   Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
  Teşvik hibesiyle doğal sabun üretti PATRON oldu
  Teşvik hibesiyle doğal sabun üretti PATRON oldu
  Bu Haber 4.304 kez okundu.
  31 Ocak 2012 18:37
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

  Sakarya’da, 25 yaşındaki Esra Akıcı, lisans bitirme tezi konusu olan doğal sabun üretimini, 2011 yılında KOSGEB’ten aldığı teşvik hibesi ile hayata geçirdi.
  Sabun Mutfağı isimli firmasını geçtiğimiz yıl Eylül ayında kuran, Bolu Abant Üniversitesi İktisat bölümü mezunu Esra Akıcı, lisans bitirme tezi konusu olarak, tesadüfen seçtiği doğal sabun üretimine başladı.

  Sakaryalı bir kadın girişimci olarak üretici olmaya karar veren Esra Akıcı KOSGEB’ten 27 bin lira olarak aldığı hibeyi sermaye yaparak kendi üretim tesisini açtı ve 2011 yılı Ağustos ayında doğal sabun üretimine başladı.

  Türkiye’de çok az sayıda sabun firmasının tamamen doğal, alkolsüz sabun üretimi yaptığı bir sektörde hem genç hem de bir kadın girişimci olmanın zorluklarını da yaşayan Esra Akıcı, Sabun Mutfağı’nda Türkiye’nin en doğal sabunlarını neredeyse maliyetine satarak, insan sağlığına katkıda bulunmayı hedefliyor.

  SABUN ÜRETİMİ

  Sabun üretimine Lisans bitirme tezini yaptığı doğal sabun üretimi konusundan girdiğini aktaran Akıcı, “Pazar, rekabet, ihracat gibi konuları incelerken birde yerinde inceleyebilmek icin bir kac firmaya gittim. Bu süreçte doğal sabun üretme fikri hoş gelmeye basladı ve kendikendime “yapabilirmiyim?” sorusunu sormaya başladım ve bunu araştırmak üzere yola koyuldum. Elbetteki çok emek gerektiren bir süreç, herşeyi hesaplayıp adım adım ilerlemek zorundasınız. Bir yandan girşimciliği öğrenmek için çok çalıştım, bir yandan da üretimi başarabilmek için var gücümle çalıştım. Bu süreçte KOSGEB desteklerinden haberdar oldum.

  Hemen başvurdum ve benim sabun maceram böylece başlamış oldu. Pazardaki açıklığı görmek de oldukça cesaretlendirdi beni. Önceden beri de kendi işimi kurmayı istemişimdir hep. Neden bu iş olmasın diye düşünürken benim için bir tutku haline döndü” diye konuştu.

  Adapazarı’nda bulunan üretim tesislerinde her aşaması el yapımı olan sabunlar için kapasitelerinin aylık 30 bin adet civarında olduğunu belirten Akıcı, “Ağırlık olarak e-ticaret sitelerinde, özel projeler/promosyon ve turizm alanlarında ürünlerimizi satıyoruz. Sabun Mutfağı olarak yüzde yüz doğal, yenilebilir maddelerden oluşan sabunlar üzerine çalışıyoruz. Bu emeklerimizin sonucu olarak cilt dengesiyle uyumlu çeşitli bitkisel içeriklere sahip sabunlar üretiyoruz” dedi.

  Işletmelerinde sürekli yeni ürünler denediklerini belirten Akıcı sözlerine şöyle devam etti, “İşin güzel yanlarından biri sonsuz seçenek olması ve her denemenin ayrı bir keyif vermesi. Her zevke hitap eden ve her ihtiyaca yönelik sabun yapmak mümkün ve bende zaman içerisinde çeşitleri artırarak ve farklı formatlarda sabunlar yapmak istiyorum. Eğer kendinizi yenilemezseniz varlığınızı sürdürmeniz zorlaşır. Bu hayatın her alanında da böyle değil midir? Başarılı olan, insanlar tarafından ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ürünleri hemen hizmete sunuyoruz. Yakında mutfak takipçilerini yeni sürprizler bekliyor. Sabunun yanında destekleyici ürünlerde satışta olacak ve titizlikle seçtiğimiz ürünleri uygun fiyatta sabun tüketicilerine sunacağız. Türkiye’de doğal sabun denildiğinde akla gelen ilk isim olmak öncelikli hedefimiz. Sabun

  Mutfağı (The Soap Kitchen) markasını uluslar arası bir seviyeye taşımak ise yolumuz. Bu hedefimize öncelikle Türkiye genelinde satış noktalarımızı arttırarak daha fazla kullanıcıyla temasa geçerek ulaşacağız. Bazı kozmetik ürünler satan firmalar var. Bu firmalar kadınlara iş imkanı sağlıyor bir yandan. Ev hanımları yada çalışan bayanlar ek olarak bu işi yapıyorlar ve gelir elde ediyorlar.” –

  www.mudurnuhaber.com

   

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir