Sokak tabelalarına yeni düzenleme | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Belediyesi Çalışmalarını beğeniyormusunuz?

   • Hayır (49%, 35 Oy)
   • Evet (24%, 17 Oy)
   • Daha Fazla hizmet istiyoruz (24%, 17 Oy)
   • Bir fikrim yok (4%, 3 Oy)

   Toplam Oylar: 72

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
   Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
  • Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla ilerliyor
   Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla
  • MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK
   MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ
  • Böyleydiler, Böyle oldular
   Böyleydiler, Böyle oldular
  • İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
   İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
  • İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Büro Personel Alım İlanı
   İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanl
  • 12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
   12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
  • Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
   Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
  • Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
   Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
  • Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
   Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
  Sokak tabelalarına yeni düzenleme
  Sokak tabelalarına yeni düzenleme
  Bu Haber 3.111 kez okundu.
  6 Mart 2013 12:12
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, şehirlerdeki görüntü kirliliğinin önlenmesiyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Tabelaların daha derli toplu, düzenli, anlaşılır olması ve çevre açısından görüntü kirliliğine sebebiyet vermeyecek şekilde düzenlenmesini sağlayacağız” dedi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, cadde ve sokaklardaki tabelaların görüntü kirliliği oluşturmasını engellemek için çalışma başlattı. Yılsonuna kadar her cadde ve semtte oraya ait dükkanların kullanacağı bir tabela kriteri getirilecek, 2014 yılı itibariyle tüm dükkanlar bulunduğu cadde ve semtin standartlarına göre tabela kullanacak. Görüntü kirliliğine engel metal ve plastik tabelaların yerini mümkün olduğunca ahşap tabelalar alacak.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, sokak ve caddelere girildiğinde tabela kargaşasından ve kirliliğinden insanların aradığı şeyi bulamadığını söyledi. Şehirlerdeki görüntü kirliliğinin önlenmesiyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Bakan Bayraktar, “Cadde ve sokaklarda esasında belediyenin bünyesinde olan, belediyenin düzenlenmesini yaptığı ve izinlerini belediyenin verdiği, ruhsatlarını belediyenin verdiği bu tabelalar konusunda hakikaten çok ciddi bir görüntü kirliliği oluştu” dedi.

  TABELALAR DAHA DÜZGÜN VE DAHA ANLAŞILIR OLACAK

  Bakanlık olarak görüntü kirliliğini giderici düzenlemeler yaptıklarını belirten Bayraktar, “Yani belediyeler de bu işin üzerinde esasında hassasiyetle duruyor, ama Bakanlık olarak biz görüntü kirliliğinin giderilmesi yönünde daha önce bu çanak antenler konusundaki çalışmamızı biraz daha genişleterek tabelaları da düzenleyici mahiyette çalışma yürütüyoruz. O çalışmalarımızı belediyelerimizle paylaşacağız, belediyelerimiz gerçekten görüntü kirliliğini giderici ve çevre açısından hoş görüntü oluşturan yerlerde bizden destek isteyebilir. Maddi destek, yani biz şartlı nakdi yardım yapacağız onlara ve o düzenlemeler de belki onlar da oradaki işletme sahiplerine bu düzenlemeyi yapmaları için destek olabilirler diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

  Görüntü ve gürültü kirliliğinden dolayı Bakanlığın ceza yazma yetkisine sahip olduğunu dile getiren Bayraktar, şöyle devam etti:

  “Biz bunu işletmeyi çok arzu etmiyoruz, ama mecbur kaldığımız noktada da işleteceğiz. Biz istiyoruz ki halkımız biraz bunu bilerek yapsın, isteyerek yapsın, zorlamayla olmasın. Çevresel açıdan görüntü kirliliğine sebebiyet veren tabelaları daha düzgün, daha anlaşılır ve daha ülkenin şartlarına da uygun hale getirerek. Mesela öyle yerler var ki, kimi ışıklı tabela, kimi ışıksız, kimi büyük, kimi küçük, kimi tahtadan, kimi plastikten, kimi işte demirden veya alüminyumdan, bunların daha derli toplu, daha düzenli, daha anlaşılır ve çevre açısından görüntü kirliliğine sebebiyet vermeyecek şekilde düzenlenmesini sağlayacağız.”

  BELEDİYELERE HEM MADDİ HEM TEKNİK DESTEK
  Bu düzenlemenin boyut noktasında olacağını söyleyen Bayraktar, “Mesela İstanbul’da İstiklal Caddesi’ni biliyorsunuz. Şimdi İstiklal Caddesi’ne girdiğiniz zaman ahşaptan tabelalar yapılmış ve böyle baktığınız zaman hakikaten bir ahenk içerisinde. Yani biri böyle çok büyük, biri çok küçük, biri böyle okunmayacak şekilde, biri farklı yazı, öyle değil, daha derli toplu, daha anlaşılır ve insanların da gözüne hoş gelen bir görüntü var, bunu arzu ediyoruz. Birçok belediyemiz bunu uyguluyor zaten. Biz bu noktada var olan şeyin hızlandırılması ve Bakanlığımız tarafından da maddi olarak belediyelerin desteklenmesi şeklinde güçlendirilip hızlandırılmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.
  Yıl içerisinde çalışmaların ana hatlarıyla bitirileceğini bildiren Bayraktar, “2013 ve 2014 yılı itibarıyla bunun altyapısı oluşmuş bir şekilde uygulamanın gerçekleşmesi için de denetimlerimize başlarız. Nasıl yapılabileceğiyle ilgili belediyelere hem maddi destek veriyoruz hem de teknik destek veriyoruz” dedi.

  www.mudurnuhaber.com

   

  Sokak tabelalarına yeni düzenleme Yazısına 1 Yorum Yapıldı

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir