MEDİNE DEN MEKKE YE | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Belediyesi Çalışmalarını beğeniyormusunuz?

   • Hayır (49%, 35 Oy)
   • Evet (24%, 17 Oy)
   • Daha Fazla hizmet istiyoruz (24%, 17 Oy)
   • Bir fikrim yok (4%, 3 Oy)

   Toplam Oylar: 72

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
   Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
  • Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla ilerliyor
   Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla
  • MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK
   MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ
  • Böyleydiler, Böyle oldular
   Böyleydiler, Böyle oldular
  • İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
   İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
  • İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Büro Personel Alım İlanı
   İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanl
  • 12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
   12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
  • Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
   Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
  • Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
   Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
  • Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
   Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
  MEDİNE DEN MEKKE YE
  MEDİNE DEN MEKKE YE
  Bu Haber 4.097 kez okundu.
  8 Mayıs 2012 04:10
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

   

  MEDİNE DEN MEKKE YE

   

  Medine de 5 günlük ziyaretin ardından MEKKE için yola koyulduk. Firmanın hazırladığı araçlar ile Medine ye Hüzünlü bir veda ederek ayrıldık. Medine çıkışında İHRAM a girmek için MESCİD de mola verdik. Burada Erkek ler 2 parçadan oluşan ve KEFEN misali olan İHRAM giysilerimizi üzerimizdeki tüm eşyaları çıkartarak giydik. Bayanlar ise üzerlerinde bulunan eşyaları ile İHRAM lı sayılıyorlar. İHRAM a girildiğinde bazı kaideler olduğunu ve bunlara uyulmadığı takdirde ceza olarakKURBAN kesilmesi gerektiği hatırlatıldı. Medine ile Mekke arasındaki 400km den fazla yolu otobüsler vasıtası ile aşarak Kutsal KABE yi ziyaret için artık dakikalar vardı.

  İlk olarak Otelimize giderek eşyalarımızı bıraktık, ve İHRAM lardan çıkmamız için gerekli olan KABE tavafı 7 kez Sonra 2 Rekat Tavaf namazı, ardından Sefa ve Merve Tepeleri arasında 7 kez Say yaparak, duamızı yapıp ve saç traşlarını olduktan sonra normal kıyafetlerimizi giymek ve yıkanmak için otelimize geldik.

  KABE de Allah ın evinde 16 günlük Misafirliğimiz başladı.

  DÜNYA NIN DÖRT BİR YANINDAN İNSANLAR AKIN EDİYOR

  Dünya nın dört bir tarafından, Siyahı,Beyazı,Sağlıklısı,sağlıksızı,değişik dilleri konuşan milyonlarca din kardeşi Kutsal KABE yi gece gündüz demeden TAVAF etmeye 24 saat aralıksız devam ediyor. Adeta Mahşer in provası niteliğindeki bu kutsal Mekanda her kes Allah tan isteklerini Dualar ile ildiriyor. Memleketten gelirken arkadaşların selamlarını, Hatimlerini,Selavatlarını burada bir aracı gibi bildirerek onların dualarının kabulolması isteniyor.

   

  DUA SESLERİ KABE NİN İÇİNİ İNLETİYOR

  KABE nin üzerinde uçuşan Kuşlar adeta Tavaf edenleri çoşturuyor. KABE içinde Tavaf için dolaşan Milyonlarca kişi nin Dua sesleri ile ürpermemek elde değil…

  Kabe nin Kapısının hemen yanıbaşında köşe de duran Hacerul ESVET için ibadet edenler tatlı bir dokunuş ve öpmek için adeta yarış halindeler. KABE yi Tavaf edenler tam bu sıraya geldiğinde Sağ elinin içini öperek Hacerul ESVET i selamlayarak Tavaf a devam ediyorlar.

   

  KUTSAL TOPRAKLARDA ŞAŞIRMAMAK ELDE DEĞİL

  Memleketliniz ile UMRE ye gideceğinizi bildiğiniz için , karşılıklı anlaşırsınız ve Telefonlar vasıtası ile Milyonlarca kişi içinde yer tarif ederek bulursunuz. Bu bir teknoloji harikasıdır ve bunu şimdi anlatsam kimsenin dikkatini çekmez.

  Bundan sonrasını dikkatli okuyunuz.

  Otelimizde bir arkadaşımız Vefat etti. Bizde otel ve Kafile arkadaşımız olduğu için 8-10 erkek Cenazemizi toprağa vermek için yardımcı olmak istedik. KABE de Kılınan cenaze namazı sonrasında Cenaze aracı ve Firmanın aracı ile Mezarlığa gittik.Ve Cenazeyi Mezara indirdik.Buraya kadar her şey normal. Toprağa verdiğimiz amca ilede biz bir gün önce beraber kahvaltı yaptığımız için ve bazen karşılaşıp sohbet ettiğimiz için bir taraftan üzülüyor, Bir Tarftan da Kutsal Topraklarda kaldığı için ne mutlu diye seviniyordum. Tam o sırada arabaya binen bir kaç yabancıdan biri yanıma gelerek ben sizi bi yerden tanıyorum der demez, şaşırdım kaldım. Karşımdaki Mudurnulu Hemşerim Ebubekir BABALI nın ta kendisiydi. Bizim burda karşılaşmamıza binlerce kişi arasındaki bu Vefat eden amca ile Asansorde karşılaşmış ve onunlada sohbet eden amcamızın Vefatını duyunca bende Cenazeye katılayım düşüncesi ile hareket ederek, bizim karşılaşmamız ortaya çıktı. Evet, birbirimizden habersiz, Cep telefonu ve herhangi bir iletişim cihazı olmadan yaşanan bir karşılaşma.

  Kutsal topraklarda Mucizevi karşılaşmalar bitmiyor taibikii… Aradan 2 gün geçti gece sabaha karşı Otel den inip Servise binerek KABE ye Tavaf yapmakiçin yola çıktık. Serviste yeni geldikleri belli olan 5-6 genç kardeş vardı. Sohbet ederken hemşerim nerelisiniz diye sorduk, bir kaçı TARAKLI dan biride GÖYNÜK lüyüm dedi. Bende TARAKLI deyince aklıma ilk gelen Belediye Başkanı Ağabeyimiz Tacettin abiyi sormak oldu. Hemen arkamda oturan arkadaş benim Babam olur dedi. Heyyy Rabbim , bu buluşmaları insan oğlu kendisi istese mümkün değil buluşamazsınız.

  O kadar insanın arasında kimler ile karşılaşıyorsunuz siz bile şaşırıp kalıyorsunuz. İki arkadaş oturmuşlar yemek yerken, bende Yemek Salonunda onlarca Masa varken yanlarına vardım, ve Selam verip yemeğe oturdum. Karşımdaki arkadaş, hemşerim memleket nere ? Diye sorunca Bolu dedim. Ardın dan Bolu nun Neresinden ? Mudurnu, deyince adam bir durakladı, hayırdır abi dedim, Taci USTA vardı tanırmısın? Deyince Tanımaz olurmuyuz, Rahmetliyi tüm Mudurnu severdi. Ben onun yeğeniyim deyince,Taci USTA aklıma geldi ve dua ettim.Allah Rahmet eylesnin, Mudurnu için çok değerli çalışmaları olmuştu ve herkes tarafından çok sevilen biriydi.

  Eeeeeee işte kutsal topraklardaki her adımınızda bir süpriz ile karşılaşabilir, hiç aklınıza gelmeyecek arkadaşlarınız karşınıza çıkabilir, hiç aklınıza gelmeyecek tanıdıklarınızın yakınları ile farkında olmadan tanışabilirsiniz.

   

  KUTSAL TOPRAKLARA UMRE YAPMAK BİR TURİSTLİK GEZİ DEĞİLDİR

  Kutsal Tporaklara gelerek UMRE ziyaretinde bulunmanın Turistlik bir gezi olmadığı apaçık ortadadır. Burada Dünyanın değişik yerlerinden akın,akın gelen Din kardeşleri Dilleri ne olursa olsun anlaşamasa bile, işaret yöntemi ile problemleri çözüyor. Burada kimse, kimse nin ne geydiğini,ne yediğine bakmıyor. Daha yeni doğmuş 2-3 aylık bebeklerini yanlarında getiren çiftlerin yanısıra Aile olarak Çoluk, çocuk bu beldelere gelenlerde bir hayli yoğunlukta….

  Dünya nın değişik bölgelerinden gelen Müslümanlar içinde Türkler son yıllarda azırganmayacak şekilde fazlalık gösteriyor. Son yıllarda UMRE ye gelen Türk UMRE cilerinin içinde gençlerde göze çarpıyor. Türk UMRE ci ve Hacılarının çoğunluğunu 55 yaş üzeri kişilerin oluşturduğu gözleniyor. İnşaallah Genç kardeşlerimizde bu Kıyamet Provasının yapıldığı yerlere gelip, görüp yaşarlarsa hayattan daha çok zevk alacaklarını ümit ediyorum.

  Mutlaka genç yaşta UMRE ve HAC ca gelmeli ve buna göre bir yaşam çizilmelidir. Kimse demesinki, yok Evleneyim, Yok çocuklarımız Büyüsün, Evlendirelim, inanın bunlar boş şeyler. Eğerki sigara içiyor iseniz ve belirli bir yaşam tarzınız var ise, bundan fedakarlık yaparak, bir yıl içinde ayıracağınız küçük miktarlar sizin bu Kutsal Yolculukta harcayacağınız edelin tamamını fazlası ile karşılayacaktır. Ayrıca, bu kutsal topraklardaki Dualarınız ile birlikte, yeni bir hayat ile eski kötü alışkanlıklardan da uzaklaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

  Allah sizlerede nasip etsin. 8 Mayıs 2012 Tarihinde UMRE miz son bularak Memleketlerimize doğru yola çıkacağız.

  Aydın ÖZPELİT MUDURNU HABER MEKKE

   

  MEDİNE DEN MEKKE YE Yazısına 6 Yorum Yapıldı

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir