Gübre Takip Sistemi 1 Ocak 2018’de Hayata Geçiyor | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Belediyesi Çalışmalarını beğeniyormusunuz?

   • Hayır (49%, 35 Oy)
   • Evet (24%, 17 Oy)
   • Daha Fazla hizmet istiyoruz (24%, 17 Oy)
   • Bir fikrim yok (4%, 3 Oy)

   Toplam Oylar: 72

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
   Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
  • Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla ilerliyor
   Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla
  • MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK
   MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ
  • Böyleydiler, Böyle oldular
   Böyleydiler, Böyle oldular
  • İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
   İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
  • İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Büro Personel Alım İlanı
   İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanl
  • 12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
   12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
  • Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
   Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
  • Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
   Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
  • Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
   Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
  Gübre Takip Sistemi 1 Ocak 2018’de Hayata Geçiyor
  Gübre Takip Sistemi 1 Ocak 2018’de Hayata Geçiyor
  Bu Haber 2.369 kez okundu.
  21 Aralık 2017 16:21
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

  Gübre Takip Sistemi 1 Ocak 2018’de Hayata Geçiyor

  ​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı gübre takip sisteminde son noktaya geldindi. Türkiye’de ilk kez gübrenin takibinde uygulanacak olan DNABarkodTM ve karekod sistemi ile gübrenin bütün aşaması yakından takip edilebilecek. Sistem 1 Ocak 2018’te ülke çapında hayata geçirilecek.

  Sistemin tüm detaylarının anlatılması amacıyla Fuar İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde bir toplantı gerçekleşti. Toplantıya İzmir ve Manisa İl müdürlüklerinde görev yapan konu uzmanı teknik personellerin yanı sıra tüm gübre satış ve dağıtım bayileri katıldı.

  Toplantının açılışında konuşan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Musa Bakan, sistemle ilgili açıklamalarda bulunarak “ülkemizde yılda yaklaşık 6,5 milyon ton gübrenin tarımsal üretimde kullanıldığı bilinmektedir. Bu tüketimin 3,3 milyon tonu yerli üretimdir. İzmir’de 2016 yılında 257 ton, 2017 yılının ilk 9 ayında ise 124 ton kimyevi gübre satışı gerçekleşmiştir. Kullanımı ve satışında büyük hassasiyet isteyen gübrenin takibi noktasında getirilen bu sistem büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu toplantıda detaylarıyla ilgili önemli bilgiler alacağımız Gübre Takip Sistemi’nin ülkemize ve sektöre hayırlı olmasını dilerim” dedi.

  Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Gübre Takip Sistemi Konu Sorumlusu Rasim Topçu ise, “bu sistemle piyasaya arz edilen gübrelerin paketleme aşamasından son kullanıcıya kadar izlenmesi sağlanacaktır. DNABarkod sistemi ile gübreler dolum aşamasında işaretlenecek, her paketin kendi DNAsı olacaktır. Paketlerin üzerine yapıştırılacak etiket ve karekod eşleştirilerek gübre her noktada izlenebilecektir. Diyelim ki yolda bir gübre kamyonu çevirdik, bir torbadan numune aldık. Bu aldığımız numuneden bu gübrenin nerede üretildiğini, hangi bayi ya da hangi çiftçiye gitmekte olduğunu bilebiliyoruz. Bu sistemle gübrelerin güvenilir bir şekilde, amacı dışında kullanılmadan çiftçiye ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

  Toplantıda daha sonra yüklenici kuruluş sorumlusu Sinan Atasagun sistemin tüm detaylarının ve faydalarının anlatıldığı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından konu uzmanları tarafından sistemle ilgili akıllara takılan sorular yanıtlandı.

  Gübre Takip Sistemi Nedir?

  Gübre takip sistemi, üretilerek veya ithal edilerek piyasaya arz edilen gübrelerin son kullanıcıya kadar takibinin sağlanmasına yönelik olarak, gübrelerin terör örgütlerince el yapımı patlayıcı yapımında kullanımına engel olmak, taklit, tağşiş edilmesini önlemek suretiyle üreticinin ve tüketicinin korunmasını sağlamak, gübre üretim ve tüketimini güvenilir şekilde kayıt altına almak suretiyle çok daha sağlıklı gübre politakaları geliştirebilmek amacıyla kurulan sistemdir.

  Gübre Takip Sistemi ile büyük bir sorun olan kaçak, sahte, tağşişin önüne geçilmesi, gübre ile ilgili doğru istatistiki verilerin elde edilmesi, gübre satış eğilimlerinin net bir şekilde görülmesi, gübre alım ve satım planlamalarının daha iyi yapılabilmesi sağlanacaktır.

  Gübre Takip Sisteminin Temel Çalışma Prensibi

  GTS, gübrelerin paketleme aşamasında ürünün kendisine biyoteknolojik olarak uygulanan DNABarkodTM ile ürünün etiketi veya ambalajı üzerine konacak karekod/barkodun eşleştirilmesi yapılarak kimliklendirilmesi çalışmasıdır.

  Sistemin kuruluş amacı, gübrenin en küçük parçasından, tedarik zincirindeki üretici /ithalatçı-dağıtıcı ve kullanıcının bilgisine ulaşmaktır. GTS ile çuval, şişe, torba veya karton paketlerde piyasaya arz edilen ürünlerin üretici veya ithalatçıdan, dağıtıcıya ve nihai kullanıcı olan çiftçiye kadar güvenle ulaştırılması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, geriye dönük olarak tedarik zincirinin tüm halkalarına ulaşılmasına imkan sağlanacak ve taklit ve tağşiş edilmiş ürünlerin satışına engel olunacaktır. Sistemle birlikte, ülke genelinde piyasaya arz edilen gübreler hakkında etkin bir takip sistemi oluşturulacaktır.

  Gübre Takip Sistemi Çiftçiye Yönelik Ne Getirecek?

  Gübre Takip Sistemi ile çuval, şişe, torba veya karton paketlerde piyasaya arz edilen ürünlerin üretici veya ithalatçıdan, dağıtıcıya ve nihai kullanıcı olan çiftçiye kadar güvenle ulaştırılması sağlanacak. Böylece çiftçi gerçekten ihtiyacı olan gübreyi, güvenli bir şekilde alarak kullanabilecek, bu sayede ürettiği ürünün kalite ve miktarının artması sonucu hem kendi bütçesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

  DNABarkodTM Nedir?

  Gözle görülemeyen organik nano partiküllerden oluşan, uygulandığı ürünlere veri kodlayarak tekil kimlik ve takip edilebilirlik özelliği kazandıran biyoteknolojik bir etikettir.

  Ürünün etiketi ve ambalajında bulunan karekod, DNABarkod ile eşleştirilerek tüm ürünler kimliklendirilmiş olacaktır. DNABarkod, ürünlerin özelliklerine göre, dolum aşamasında ve öncesinde üretildiği tank ve yan mikserlerde sıvı, toz veya jel formatlarında uygulanacaktır. Bu işlem sayesinde piyasaya arz edilecek gübrelerde tekil izlenebilirlik (kimlik) sağlanacaktır.

  Üretim veya dolum aşamasında yapılan uygulama ile her bir ürün paketi/ambalajı farklı bir kod taşıyacaktır. Bu sayede DNABarkodlu tekil ürün tanımlaması yapılarak sisteme veri girişi sağlanacaktır. Ürün içiriğindeki DNABarkod sayesinde herhangi bir kalıntıdan yola çıkılarak etiket bilgileri üzerinden ürünle ilgili sistemdeki bilgilerinin tamamına ulaşılabilecektir.

  Kaynak: Çiftlik Dergisi

  www.mudurnuhaber.com

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir