Bolu Alternatif Ürün Yelpazesine Oturak Kuru Fasulye ve Barbunya Takviyesi | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Belediyesi Çalışmalarını beğeniyormusunuz?

   • Hayır (49%, 35 Oy)
   • Evet (24%, 17 Oy)
   • Daha Fazla hizmet istiyoruz (24%, 17 Oy)
   • Bir fikrim yok (4%, 3 Oy)

   Toplam Oylar: 72

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
   Asrın felaketi Uzay dan böyle görüntülendi.
  • Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla ilerliyor
   Taşkesti Beldemiz İlçe olma yolunda Emin adımlarla
  • MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK
   MUDURNU ‘DA ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ
  • Böyleydiler, Böyle oldular
   Böyleydiler, Böyle oldular
  • İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
   İPEK YOLU’NUN ANKARA DURAKLARI YAYINLANDI
  • İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Büro Personel Alım İlanı
   İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanl
  • 12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
   12 aileye süt üreticiliği için 130 bin tl hibe
  • Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
   Ersan TÜRKOĞLU Bolu CHP İl Başkanlığına getirildi
  • Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
   Sabah namazı buluşmasına yoğun ilgi
  • Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
   Sabah saatlerinde yola DİKKAT !
  Bolu Alternatif Ürün Yelpazesine Oturak Kuru Fasulye ve Barbunya Takviyesi
  Bolu Alternatif Ürün Yelpazesine Oturak Kuru Fasulye ve Barbunya Takviyesi
  Bu Haber 2.172 kez okundu.
  14 Haziran 2018 08:00
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

  Bolu Alternatif Ürün Yelpazesine Oturak Kuru Fasulye ve Barbunya Takviyesi

  Alternatif Ürün Yetiştiriciliği kapsamında Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün deneme çalışmaları devam ediyor. Süregelen zaman zarfında, dane mısır, nohut, yağlık ayçiçeği vb. çalışmalar başarılı sonuçları ile göze çarparken üreticilerden gelen talepler doğrultusunda bir dizi çalışma gerçekleştirdi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Gina oturak kuru fasulye ve Elinda Barbunya fasulye üzerinde karar kılındı.

  Konu hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü İzzet MURAT;

  “İl Müdürlüğümüz ödenekleri kullanılarak Örencik ve Yazıören Köylerinde deneme çalışmaları yapılmasına karar verilmiş olup bunun ilk adımı olarak da Örencik Köyünden Mehmet Emin IRAZ’ın tarlasında ekim gerçekleştirilmiştir. En kısa süre içerisinde de Yazıören Köyünde deneme amaçlı ekim gerçekleştirilecektir. Deneme yapılacak toplam ekiliş alanı ise yaklaşık 6 dekar olmak üzere bunun 5 dekar kuru fasulye 1 dekar barbunya olarak planlanmıştır.

  Deneme kapsamında ekimi yapılan;

  1. Gina oturak kuru fasulye yaş kuru tüketime uygun olup, Romano tipinden geliştirilmiş, erkenci bodur fasulye çeşididir. Baklaları yassı, yeşil renkli ve kılçıksızdır. Çok yüksek verimli olan çeşidin hasadı kolaydır. Uzun süren hasat sezonunda bakla kalitesi bozulmamaktadır. İlkbahar ve güzlük ekimler için uygundur. Türkiye’ye çok iyi adapte olmuş, fasulye üretimi yapılan bütün bölgelerde bolca yetiştirilen ve aranılan çeşitlerden biri olarak yerini almıştır.
  2. Elinda pazar isteklerine uygun, erkenci oturak barbunya çeşididir. Çok güçlü ve iyi kapatan bir bitki yapısına sahiptir. Üniform olgunlaşan, düz ve gösterişli baklalara sahiptir. Türkiye şartlarına iyi uyum sağlamış çok yüksek verimli bir çeşittir.

  Çeşitlerimizin hastalıklara karşı toleransı yüksek olup, ikinci ürün olarak ekimi gerçekleştirilmektedir. Burada amaçladığımız patatese alternatif olabilmenin yanında ürün yelpazesini geniş tutarak tek bir ürüne bağımlılığı ortadan kaldırmaktır. Uygulanmakta olan proje ile çiftçilerimize sertifikalı oturak fasulye ve barbunya tohumlukları hibe edilmiştir.  Oturak fasulye tercihi ile işgücü gereksiniminin minimumda tutulması amaçlanmış olup elde edilecek verilere göre önümüzdeki yıllarda daha geniş arazilerde ekiminin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu tarz denemelerimiz artarak devam edecektir. Bolu çiftçisi için uygun, getirisi yüksek, pazar ve depolama problemi olmayan ürünler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bu vb. çalışmalarımız devam edecek olup Bolu’muza hayırlı olmasını temenni eder, emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

  Alternatif ürün yetiştiriciliği kapsamında önceki yıllarda denenmiş ve başarılı sonuç alınmış olan ürünlerin yanında önümüzdeki yıllarda Alternatif Ürün olarak münavebeye girebilecek ürünlerin saha deneme çalışmaları devam etmektedir.

  Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

  www.mudurnuhaber.com

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir