Tarih Mudurnu da toplanıyor

Tarih Mudurnu da toplanıyor

Mudurnu Tarihi çok eskilere dayanan bir ilçedir. Geçmiş dönemlerde “Anadolu Trakyası” ve “Bitinya” adlarıyla anılan Bursa-İzmit-Bolu bölgesinin ortasında önemli ticari ve askeri yollarin kavşağında yer alır.  Mudurnu , M.Ö. 5000 ve M.Ö. 2000 yıllarında Hititler tarafından yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır.

Mudurnu ilçesi M.Ö. 7. yy. ‘da parayı ilk defa kullanan Lidya şuurları içinde yer alır.  Mudurnu İlçesinin  ilk kuruluş yeri şimdiki yerleşme merkezinin doğusunda bulunan Hisar Tepesidir.  ilçe adını  Bursa Tekfurunun kızı Matarni adına yapılan kaleden ismini almakta olup, zamanla değişerek Mudurnu ismini almıştır.

 

Mudurnu ilçesi Musalla Mahallesinde  Vakıflar Bölge müdürlüğüne ait olan ve Mezarlık ve Elma Bahçesi olarak kullanılan alan Mudurnu Belediyesi Tarafından kiralanarak  ilçe genelinde ve köylerde bulunan eski tarihi kalıntı taşlar getirilerek burada Açık Hava Müzesi oluşturulacak.

 

Musalla Mahallesinde bulunan  Mezarlık , içersindeki hiç bir ağaca dokunulmadan  köylerden ve çevreden getirilen taşlar ile donatıldı. Mezarlık içesine kaldırım taşları ile  yürüyüş alanları oluşturularak, ilçeyi ziyaret eden Turistlerin   rahatça gezmesi planlanıyor.

 

Haber: Aydın ÖZPELİT

www.mudurnuhaber.com

 

“Tarih Mudurnu da toplanıyor” için bir yanıt

  1. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ederim. Evvelce bu mezar taşları binalarda fırınlarda basamaklarda ve merdivenlerde kullanılırdı. Artık değerini alıp sergilenmesi çok hoşuma gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir