Mudurnu’da Köy Evleri Yeniden Hayat Buluyor

Mudurnu’da Köy Evleri Yeniden Hayat Buluyor

Bolu’nun Mudurnu İlçesi’ne bağlı Hüsamettindere Köyü’nde Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin uyguladığı Eko Müze Projesi kapsamında geleneksel Anadolu Türk köy evleri restore edilerek yeniden hayat buluyor.

 

Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Şükran Şipka kültürel ve doğal değerlerin, köy hayatı ve geleneklerinin sürmesini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Eko Müze projesinin uygulandığı Mudurnu‘nun Hüsamettindere Köyü’nde incelemelerde bulunarak, proje hakkında bilgiler aldı. Vali Zahteroğulları, Mudurnu Kaymakamı Süleyman YükselMudurnu Belediye BaşkanıMehmet İnegöl, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Derneği yetkilileri ilk olarak etnografya müzesi yapılmak amacıyla restore edilen evde incelemelerde bulundu. Daha sonra restore edilen evler gezildi.

Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Emin İnanduğçar, Hüsamettindere Köyü’nde 30’a yakın ev aldıklarını belirterek, “Aldığımız evleri tamamen doğal olarak restore ettiriyoruz. Bu evi de etnografya müzesi olarak düzenlemek amacıyla restore ettik. Daha sonra sırasıyla geleneksel çamaşırhaneyi ıslah ederek kültürel değerlerimizi canlı tutmanın yanı sıra, kullanılmayan samanlık gibi mekanlarda da spor alanları oluşturarak yeni kullanımlara kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

KAYNAK: YURDUM HABERLERİ www.yurdumhaberleri.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir