YURTSEVER CUMHURİYET İLÇESİ MUDURNU UNESCO LİSTESİNDE | Mudurnu'nun Haber Sitesi


Mudurnu Haber


 • ANKET
  • Mudurnu Pazarı hangi gün kurulmalı

   Anket Sonuçları

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • 

  Mudurnu'nun Haber Sitesi
  • Kış aylarında koronavirüsten korunma rehberi
   Kış aylarında koronavirüsten korunma rehberi
  • Sağlıklı Ürünler Mudurnu AVM de
   Sağlıklı Ürünler Mudurnu AVM de
  • HAYAT TEDBİRLE NORMALE DÖNÜYOR
   HAYAT TEDBİRLE NORMALE DÖNÜYOR
  • Turizmde canlanma iç pazar ile başlayacak
   Turizmde canlanma iç pazar ile başlayacak
  • Medirevo Nedir?
   Medirevo Nedir?
  • Kenevir Tohumu yağının Faydaları
   Kenevir Tohumu yağının Faydaları
  • Mide ve bağırsak kanserinden koruyan mucize besin iğdenin faydaları
   Mide ve bağırsak kanserinden koruyan mucize besin
  • Tarım ve Hayvancılık yapana Faizsiz Kredi, işte şartlar
   Tarım ve Hayvancılık yapana Faizsiz Kredi, işte şa
  • Mudurnu 3. Etap Toki de Satılık 3+1 daire
   Mudurnu 3. Etap Toki de Satılık 3+1 daire
  • El ele hep birlikte güzel bir Mudurnu için
   El ele hep birlikte güzel bir Mudurnu için
  YURTSEVER CUMHURİYET İLÇESİ MUDURNU UNESCO LİSTESİNDE
  YURTSEVER CUMHURİYET İLÇESİ MUDURNU UNESCO LİSTESİNDE
  Bu Haber 1.738 kez okundu.
  26 Nisan 2015 21:57
  Font1 Font2 Font3 Font4
  

  YURTSEVER CUMHURİYET İLÇESİ MUDURNU UNESCO LİSTESİNDE

  Sürdürülebilir turizmimizin gerçekleştirilebilmemizin büyük adımı Ahi geleneğimiz ve tarihi varlıklarımız sebebiyle atıldı. Mudurnu UNESCO Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim Kültür Örğütüne geçiçi listisine “ AHİ ŞEHRİ MUDURNU “kabul edildildiğini Bolu basını ve internet sitelerinden öğrenmiş bulunuyoruz.

  Geçici liste miras listesi için ön adım olarak kabul ediliyor. UNESCO dünya miras listesine kaydedilmesi uygun olan varlıklara ilişkin envanter görevi görüyor.Geçici listeler hazırlanırken varlıkların dünya miras komitesince belirlenen kriterleri karşılama durumları ile mimari,tarihi estetik ve kültürel,ekonomik,sosyal sembolik felsefi özellikleri de dikkate alınıyor . Bu listede yer alan varlıklara ilişkin hazırlanan adaylık dosyaları dünya miras komitesine sunulduğunu turizmle ilgili medyadan okuyor bilgileniyoruz.

  Uzun bir hazırlık isteyen sunumları proje haline getiren Mudurnu Belediyemizi ,Kaymakamlığımızı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu şubemizi, kültürel mirasımızı koruma projemizi başarı ile hazırlayan Sayın Dr Ege Yıldırımı, sivil toplum kuruluşlarımızı, şahsımın da bulunduğu tüm turizmle ilgili şahsiyetleri ,işletmecilerimizi ,turizm yatırımcılarımızı, tüm Mudurnuluları Mudurnu gönül dostlarımızı kutluyor tebrik ediyoruz.

  Mudurnu Osmanlı devletinin ,Türkiye cumhuriyetinin kuruluş sürecine katkısı,tarihi ipek yolu ve diğer önemli yolların kesiştiği ticaret merkezi konumuyla erken Osmanlı döneminin önemli bir Ahilik esnaf kenti kültür merkezi olarak yükselerek 20. yüzyılın YURTSEVER CUMHURİYET ŞEHRİ olmuştur. Osmanlı ticaret birikiminin yarattığı zengin anıtsal ve sivil mimarisi,geleneksel zanaat kollarının yer aldığı tarihi Arasta,Anadolunun geleneksel ahşap konut dokusunun seçkin örneklerini içeren kentsel sit dokusu,Osamanlı nın tek kuppeli cami mimarisinin gelişiminde önemli bir basamağı temsil eden Yıldırım Bayezıd camii ve hamamı ,türbeler gibi, antik konakları evleriyle, diğer anıtsal eserlerine az rastlanan peyzaj bütünlüğünün öne çıkan değerlerimiz şeklinde turizm ve tarih medyası ,arkeoloji sitelerinde yorumlanıyor MUDURNU.

   

  Geçmiş dönemlerde seçilmişlerimizin bugünleri görememesinden kaynaklanan tarihi eserlerimizin o günün ihtiyaç şartlarına göre yok edildiğini ,kervansarayımızı, camilerimizi, cumhuriyet ilkokulumuzu,medreselerimizi,askerlik şubemizi, büyük cami bahçesindeki şadırvanımızı ve mezarlarımızı, birçok konağımızın tarihi değer kaybımızı üzüntü ile hatırlıyoruz Günümüzde ise yeni termal tesislerinin doğaya çevreye uyumsuzluğunu kültürümüze uygunsuz yapılaşmalarını izliyoruz gelecekte etkilerini merak ediyoruz.

  Oysa insan yaşamında her şeyin ekonomik değer olmadığının, huzur güvenin Mudurnu kültürel yaşamında olduğunu da biliyoruz. Şimdi İnsanlığın ve dünyanın ihtiyacı olan sevgi saygı hoşgörü çevre koruma bilinci Ahilik geleneğimiz ile canlı tarih ilçemizi koruma, soysa ekonomik faydalar sağlama örnek olma zamanı diyoruz. Mudurnu yu Mudurnululardan başkası koruyamaz diyoruz. Sorumluluklarımızı yerine getirmemizi atalarımızdan miras kalan YURTSEVER CUMHURİYET İLÇESİ MUDURNU muzu UNESCODA daimi yerimizi alma zamanı diyoruz. Hep birlikte Mudurnu tarihi değerlerimizi çevremizi kültürümüzü koruma yaşatma zamanı diyoruz .

  Uğur Türesin

  Mudurnu HABER

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


  Yukarı Geri Ana Sayfa
  sanalbasin.com üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir İnternet Yayıncıları derneği üyesidir