Kaplıcalar termal hastaneye dönecek

Kaplıcalar termal hastaneye dönecek

Sağlık Bakanlığı kaplıcaları termal sağlık kliniklerine çeviriyor. Böylece sağlık turizmi geliştirilecek.

Termal kaynaklar açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Türkiye, bu potansiyelini kullanmak için sağlık turizmi politikasında değişikliğe gidiyor. Kaplıcalar uzman doktorların ve hemşirelerin hizmet verdiği 5 yıldızlı klinik olacak.

4 HEKİM ŞARTI 
Mevcut kaplıca otellere, termal sağlık turizmi için yataklı klinik termal tesis belgesi alma şartı getiriliyor. Böylece kaplıcalarda 4 uzman hekim, hemşire ve fizik tedavi uzmanlarıyla yataklı hastane hizmeti verilebilecek. 

YABANCI HASTA 
Termal tesisler içine klinik kurup Termal Sağlık Turizmi Belgesi aldıktan sonra yabancı hastaları da ağırlayabilecek. Yataklı tedavi yapılacak termal hastanelerde SGK kapsamında hizmet verilecek.

DEVLET DE İŞLETECEK 
Türkiye’nin en meşhur kaplıcalarının bulunduğu Bolu,Bursa, Yalova, Afyon, Denizli, İzmir, Sivas, Konya, Ankara, Kütahya, Balıkesir, Çanakkale başta olmak üzere termal tesisler özel sektör ve devlet tarafından Klinik Termal Turizm Merkezine çevrilecek. 

5 MİLYAR DOLARLIK HEDEF
Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, Sağlık Turizmi Genel Müdürlüğü kurulacağını açıkladı. Başlangıçta Londra, Berlin, Dubai, Aşkabat’ta temsilcilikler kurulacağını anlatan Tontuş, “2023’te sağlık turizminden 20 milyar dolar gelir hedefliyoruz. Bunun 5 milyar doları termal sağlık turizminden gelecek. 5 yıl içinde Avrupa termal turistinin yüzde 20’sine hakim olacağız” dedi.

Kaynak: SABAH

www.mudurnuhaber.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir