Göynük ve Mudurnu notları

Göynük ve Mudurnu notları

 Geçtiğimiz Pazar günü Göynük ilçemizdeki Akşemsettin Hazretleri anma gününden ve Mudurnu ilçemizdeki durumlardan bu hafta notlar aktarmak istiyorum.

 Ben Akşemsettin Hz. Anma gününe daha önceki yıllarda hiç katılma fırsatım olmamıştı. Bu yıl oradaki kalabalığı gördüğümde çok sevindiğimi ifade etmeden geçemeyeceğim. Bazı kişiler diyor ki, daha bu sene az insan geldi, yağmur yağacak vs sebeplerden biraz azdı diyorlar.

 Göynük merkezindeki Mehteran Yürüyüşü sırasında İstanbul dan gelen arkadaşım Mesut IŞIKAY bize ev sahipliği yapıyor ve yanımızdaki Değerli Bolu Basınının kalemlerinden akrabamız, Mustafa COP ağabeyimizle birlikte Göynük  Ziraat Bankası karşısında  yeni açılan LALEZAR Kafe ye giriyor 5 dakika Çay molası veriyoruz.

 Molanın ardından Belediye meydanından gelen Mehter Seslerinin olduğu alana gidiyor ve programı takip ediyoruz. Mehter Anında meydanda biriken vatandaşlar Protokol konuşmaları başlayıp biraz ilerleyince meydanı boşaltmaya başlıyor.         

                                   ANMA GÜNÜNDE SİYASET YAPILMAMALI

Akşemsettin Hz. Anma gününde Belediye Başkanı Kemal KAZAN Göynük ü ve yapılanları kısa anlatmasının ardından, Kaymakam Bey in anlamlı konuşmasının ardından yapılan konuşmaların Göynük vatandaşlarını sıktığına şahit oldum.

Göynüklüler yapılan her şeyin farkında olduklarını öğle sıcağında siyasetçiler tarafından Göynük e yapılan işlerin anlatılmasından sıkılarak alandan ayrıldıklarını gördüm.  Bunun yerine kısa ve öz olarak Akşemsettin Hz. İle ilgili sözlerden bahsedilse idi daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Anma gününde Göynük-Mudurnu yolunun yapılmasını anlatmak belki bir siyasetçi için fırsat olabilir, amma velâkin vatandaş eski vatandaş değil. 2000 yılından bu yana artık benim köylüm, Benim Çiftçim, Benim Esnafım, Benim memurum işini bilir diye kimse diyemiyor. Çünkü her kes yapılan işleri takip ediyor ve bunun için oy oranları yükselerek iktidar partisi yönetime devam ediyor.

Mudurnu da ASAYİŞ Kemal mi?

Gelelim, Göynük notlarından sonra Mudurnu ilçemize…

Konuştuğum ve sohbet ettiğim her kes Mudurnu da son günlerde nelerin olduğunu merak ettiklerini belirtiyor.  Bir gün duyuyorsunuz çarşının orta yerinde Bir eve Hırsız veya Hırsızlar elini kolunu sallayıp eve girip, Hemde Mudurnu Pazarının olduğu Cumartesi günü, vatandaşın evindeki Ziynet eşyalarını alıp gidiyor ve kimse görmüyor.

Mudurnu Demirciler Çarşısı Esnaflarından Değerli büyüğümüz Ahi BABA nın Dükkânından bir miktar parası çalınıyor.

Aradan kısa bir süre sonra yine çarşının orta yerine bir İmam Hatip arkadaşımıza saldırıda bulunuluyor ve bu olayıda  kimse görmüyor.  Geçtiğimiz aylar içersinde Üniversite öğrencilerininde dövüldüğünü duymuş fakat olayın neden kaynaklandığını anlayamamıştık.

Gelelim sonuca, Mudurnu’da neler oluyor,  ilçe ortasında gelişen olaylarda Mudurnu Emniyet Amirliğindeki Monitörler çalışmıyor mu?  Veya çalışıyor da görüntü kalitesindemi noksan var.

Mudurnu Esnaf odasının katkısı ile ilçeye kurulan Kamera sisteminden neden verim alınamıyor? Vatandaşlar bu konuları kendi aralarında soruyor. Bizde buradan konuyu dile getirmeye çalışıyoruz. İnşallah bundan sonraki günlerde ASAYİŞ daha sakin geçer ve kimsenin malına ve kendine bir zarar gelmez. Mudurnu ilçesinde yaşayan bizler çoğumuzun birbirimiz ile Aile bağlarımız vardır. İnşallah güzel bir MUDURNU ilçesinde yaşamak ve faydalı işlere imza atmak, kötü haberlerin yerine mutlu ve bereket dolu haberler yapmak nasip olur. Saygılarımla

Aydın ÖZPELİT  Mudurnu  Haber

e-mail: aydinozpelit@mudurnu.com

“Göynük ve Mudurnu notları” için 4 yanıt

  1. Sevgili arkadaşım Manevi bir günde beni yalnız bırakmadığın için sonsuz teşekkürler.

    Sayende süper ve unutulmaz bir gün geçirdik.Yalnız Pilavın aşırı tuzlu olmasından dolayı içtiğimiz sodalar beni kesmedi.

    Saygılarımla,

    1. Bence Pilavın tuzu iyiydi de, Etler çok olunca ondan olmuştur. Haberin olsun. Allah kabul etsin, et BAĞIŞINDA bulunanlar ve diğer hayırları yapanlardan.

  2. Göynük’te toplanmamızın nedeni malum; Akşemsettin Hazretlerini anmaktır. Amaç bu olduğuna göre detaylara fazla takılmamak lazım. Yağı fazla olmuş, tuzun ayarı kaçmış, kalabalık iyi organize edilmemiş, pilav dağıtımında problemler olmuş….. gibi. Hazretlerin (sadece Akşemsettin Hz. değilki, Tebbağ dede ve Ömer Sıkkin Dede de var) manevi şahsiyetinin memnun kalması bizim memnun kalmamamıza bağlı değilmidir? Maddi hazdan daha ziyade manevi haz almamız gerekli böyle ziyaretlerden etkinliklerden. İnsanlarımız ne kadar maneviyatını artırırsa teferruatlardan uzaklaşır. Herşey çok güzeldi, emeği geçenlerden Allah razıolsun. Bu etkinliklerinin ilkine de katıldım sonkinede. Arada katılamadıklarım oldu, genelde ilk defa ziyarete gelenler çok memnun kaldığını belirtiyorlar. Sakarya Bolulular Derneği olarak 12 araçla (yaklaşık 240 kişi) geldik ve büyük çoğunluğu ilk defa gelenlerdi. İlkinde de zemanın siyasileri gelmişlerdi konuşmalarını yaparlardı, hatta Ankara’dan Bakan düzeyinde gelenler oldu. Her devrin siyasileri mutlaka katılırdı. Ankara’nın ilgisinin azaldığına üzüldüm. Sonuç olarak Göynük kazandı, maddi manevi kazançları oldu. Mesut kardeşimlede Aydın kardeşimle de görüştük hasret giderdik. Göynük’te ki (Prof.) Mahir, Nusret Reis, emekli TEK’çi kaptan Hüseyin ve daha birçok dost gördük sevindik. Bundan sonraki etkinliklerin edinilen tecrübeyle daha iyi olacağı kanaatiyle tüm dostlara sevgi saygı selamlarımı sunarım. İşlerinizi rast gitsin. Sağlıcakla kalın.

  3. sevğili aydın kardeşim bir nebze de olsa ilçamizin sorunlarına çare aramayı ve çözüm bulmaya gayret gösteriyorsun bizler den birisi biraz bazı konularda ileri gider ise hemen acaba nasıl önünü keseriz nasıl bir kulp dakarda alt ederiz bunlarla meşgul bir mudurnulu dostlarımız var iken sadece memleket sorunlarını konuşur ve sonucuda olayların muafıyakatinde ğörüldüğü gibi türlü acı verici sonuçlarda seyirci kalırız lütfen birbirimizi sevelimki sorunları birlikteliklerle çözelim lütfen her kayıp gün den ecdatlarımız bizlere zamnı gelince hasap sormasınlar torunlarımıza örf ve adetleriyle bir bütün mudurnu bırakmayı dilerim sülfi lisanım olduysa özür dilerim saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir