EMITT FUARI BAŞLADI

 

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 32 milyon turistin ağırlandığını söyledi.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 17. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı törenle açıldı.

Açılış programına Bakan Günay’ın yanı sıra fuarın konuk ülkesi Arjantin’in Kültür Bakanı Enrique Meyer, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, konuk ülkelerin bakanları, çok sayıda vali ve belediye başkanı katıldı.

“32 MİLYONA YAKIN MİSAFİRİ ÜLKEMİZDE AĞIRLAMAYI BAŞARDIK”
Törende bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin son yıllarda turizm potansiyelinde ciddi bir artış gösterdiğini belirterek, “Bugün neredeyse Türkiye’nin bütün illeri ve dünya ülkelerinin neredeyse yarısına yakını, artık İstanbul’da olmaya başladı. Bu, ülkenin büyük bir başarısı. İstanbul’da Doğu Akdeniz Turizm Fuarı artık yerel değil, uluslararası bir sergi olduğunu kanıtlıyor. Hem de Türkiye’nin dünya turizminde artık dikkat çeken, bilinen, belirgin ve markalaşan bir ülke olduğunu gösteriyor. Dünyada ekonomik bir kriz yaşıyoruz. Bazı siyasi sıkıntılar da var, bir takım bölgelerde ve bizim sınırlarımızda. Buna rağmen 2009, 2010, 2011’de biz artışımızı sürdürdük” diye konuştu. Günay, dünyadaki tüm sıkıntılara rağmen geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 32 milyon turistin misafir edildiğini söyledi.


“TURİZMDE HEDEF İLK 5’E GİRMEK”
Türkiye’nin turizmde ilk 5 ülke arasına girmesi gerektiğini belirten Bakan Günay, “Türkiye, turizmde İngiltere’yi geride bırakan bir ülke oldu. 6’ıncı sıraya yerleştik. Dünyada Amerika ve Çin gibi 2 kıta, Avrupa’da İtalya, İspanya ve Fransa gibi 3 geleneksel turizm ülkesi var. Onun dışında dünyada yarıştığımız başka bir ülke yok. Ama biz kalitede en yukarıya çıkmaya, hem ilk 5’in içerisine girmeye, hem de hizmette, sunumda, turizm kalitesini yükseltmeye, ilk 5’in içerisine girmeye çalışıyoruz” dedi.
“Bu yıl Türkiye bir kaç başarının altına imza attı” diyen Bakan Günay, şöyle devam etti:
“İstanbul, 500’den fazla konuğu olan kongre turizminde 2012 yılında dünya birincisi oldu. İstanbul, bu yıl dünya ortalamasının üzerinde bir artış gösterdi. Biz İstanbul’un 5 milyonlarla telaffuz edilmesinden üzüntü duyuyorduk. İstanbul bu yıl 9 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı. Gelecek yıl inşallah daha önce Antalya’da yaptığımız gibi 10 milyonuncu ziyaretçiyi burada büyük bir törenle ağırlayacağız. Bu yıl ilk defa ülkemize 5 milyondan fazla Almanya’dan ziyaretçi geldi. Rusyalı ziyaretçilerin sayısı da 4 milyonun üzerinde gidiyor. Dünyanın her tarafından gelenler, ülkemizde en iyi şekilde konuk edilsinler ve ülkemizden mutlu ayrılsınlar. Bizim turizmdeki temel prensibimiz budur. Türkiye, Portekiz’de yapılan bir törenle Avrupa’nın en iyi turizm kuruluşu seçildi. Avrupa’nın en iyi turizm kuruluşu, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı seçildi. Bunun için çalışan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

“YABANCI ÜLKELERE MÜŞAVİRLİKLER AÇILACAK”
Bakan Günay, Türkiye’yi dünyada tanıtmak için çeşitli ülkelerde müşavirlikler açılacağını dile getirdi. Bakan Günay, “Türkiye’nin tanıtımı konusunda son yıllarda yeni adımlar atıyoruz. Bizim dünyada 40 kadar ülkede müşavirliğimiz vardı. 2012’de bir karar çıkardık, 2013’te uygulayacağız. Yeni ülkelerde yeni müşavirlikler açıyoruz. Rusya’da, Çin’de 2’nciyi açıyoruz. Geçmişte kapatılan Sidney’i, Kanada, Toronto’yu yeniden açıyoruz. Tunus’ta, Yunanistan’da ilk defa açıyoruz. Latin Amerika’da Sao Paulo’ya açıyoruz. Nicelikten çok niteliğe önem vererek, yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. Türkiye turizmini tarihle, kültürle, geleneksel el sanatlarıyla, mutfakla buluşturmaya çalışıyoruz. Belli bir kültür ve gelir düzeyinde olan insanlar Türkiye’yi görmemişse hayatlarında bir eksiklik hissetsinler” ifadelerini kullandı.
Turizmin dünya barışına büyük katkı sunduğunu ifade eden Bakan Günay, “Dünyanın bütün turizmcileri, barışçıl bir dünya kurmak için çalışıyoruz. 20’inci yüzyılın ülkeleri, halkları, dinleri, dilleri birbirine kırdıran kötü hatıraları geride kalsın. Barışçıl, kardeşçe bir dünya kurulsun” diye konuştu.

ONUR KONUĞU ARJANTİN
Fuarın onur konuğu olan Arjantin Kültür Bakanı Enrique Meyer, Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Bu yıl fuarın onur konuğu olmak benim için büyük bir mutluluk” dedi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, dünya kültürlerinin kaynaşmasına dikkat çekerek, fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.
Açılışın ardından Bakan Günay ve beraberindeki konuk bakanlar, Arjantin’in geleneksel dansı tangoyu izledi. Fuarda stantları gezen Bakan Günay’a yabancı konuklar da yoğun ilgi gösterdi. Kendisine takdim edilen hediyeleri kabul eden Günay, yöresel yiyecek ve içecekleri de tatmayı ihmal etmedi.

www.mudurnuhaber.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir