DİRENEN KÖYLÜLER, ZAFERİ BÖYLE KUTLADI

BÖYLE DİRENMİŞLERDİ….

Taş ocağının çalışmasını istemeyen köylülere   güvenlik güçleri müdahale etmiş ve arbedeler yaşanmıştı.

Nisan 2014 te başlayan direniş Ağustos  2014 te Mahkemenin kararı ile mutlu son ile son buldu.

Nisan-Mayıs aylarında  direnen ve  davalarını savunan köylü kadınlar zaman,zaman  şiddete maruz kaldılar, yerlerde sürüklendiklerini ve davalarından vazgeçmeyerek inandıklarını ifade ederek ,  davanın kazanıldığını ifade ettiler.

 

 

   KUTLAMALAR  SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE  TAŞ OCAĞI  YOL ÇIKIŞINDA KÖYLÜLER,İN HAZIRLADIKLARINI  AÇIK MENÜ KAHVALTI İLE BAŞLADI.

Taş ocağına direnen Köylüler   mutlu haberi alır, almaz yaşlısı genci, çoluğu çocuğu ile  Taş ocağı  girişindeki  eylem yerine geldiler. Burada gelenlere YENİKÖY usulu açık MENÜ sabah kahvaltısı verildi.

 

SON HATIRALAR BÖYLE KAYDEDİLDİ

Direnişin önemli isimlerinden Fatma PEKCAN, CANTÜRK    direniş esnasında da elinden hiç düşürmediği Tablet bilgisayarı ile mutlu sonu kare kare  fotoğrafladı.

Fatma CANTÜRK direniş esnasında  Bilgisayar ve Face kullanmasını öğrendim, benim ile birlikte  Aile büyüklerimizin hepsi Face kullanır oldu dedi.

SABAHATTİN YILMAZ DAN NOHUT İKRAMI

Direnişin başka bir ismi olan Sabahattin YILMAZ   bu mutlu günümüzde  bendende sizlere  NOHUT ikramı dedi ve Bahçesindeki Nohutlardan demet, demet getirip ikram etti.

 

DİRENE, DİRENE KAZANDILAR

 

DİRENEN KÖYLÜLER, ZAFERİ BÖYLE KUTLADI

Bolu’nun Mudurnu İlçesi’ne bağlı Yeniceşıhlar Köyü’nde taş ocağı yapılmaması için 4 aydır eylem yapan köylüler, yürütmeyi durdurma kararı vermesini oynayarak kutladı.

 

Yeniceşıhlar köyü halkı ormanlara, ağaçlara ve yetiştirdikleri geçim kaynakları olan bazı ürünlere zarar vereceği gerekçesiyle 1 Mayıs‘ta köyün içerisine taş ocağı yapılmaması için eylem başlattı. Taş ocağına giden yola pankartlar asan köylüler, nöbet tutarak araçlarına geçişine izin vermedi. Taş ocağına çıkan yolun kenarına da baraka yaparak dönüşümlü olarak nöbet tutan köylülerden Mudurnu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Cantürk ve Köy Muhtarı Mehmet Efe, taş ocağı yapımının iptali için Sakarya Bölge İdaresi Mahkemesi’ne Mayıs ayında dava açtı.

Evlerine yaklaşık 500 metre uzaklıkta bulunan taş ocağını yaptırmamak için 4 aydır eylemlerini sürdüren köylüler, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle büyük sevinç yaşadı.

Sakarya Bölge İdare Mahkemesi taş ocağının işletilmesi nedeniyle çevreye verebileceği muhtemel zararlar bakımından uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğine karar vererek, yürütmenin durdurulmasına hükmetti. Mahkeme kararının tebliğ edilmesinin ardından köylüler 4 aylık direnişlerinin zaferle sonuçlanmasını davul zurna eşliğinde oynayarak kutladı.

Mahkemenin verdiği kararla çok mutlu olduklarını belirten Köy MuhtarıMehmet Efe, Köyümüzde taş ocağı olmasını ve ağaçlarımızın katledilmesini istemiyorduk. Mahkeme lehimizde karar verdiği için mutluyuz. Direnişimiz mutlu sonla bitti dedi.

Mudurnu Kent Konseyi Başkanı da olan köylülerden Mehmet Cantürk ise Ormanlarımız ve ağaçlarımız yok olmasın diye 1 Mayıs tarihinden bu yana yürüttüğümüz mücadelenin nihayet sonuna geldik. Mahkeme itiraz yolu kapalı olmak üzere lehimize karar verdi. Biz hem köyümüz, hem de ülkemizin yeşillikleri için bu mücadeleyi verdik ve kazandık. Karardan dolayı mutluyuz diye konuştu.

 

www.mudurnuhaber.com

 

“DİRENEN KÖYLÜLER, ZAFERİ BÖYLE KUTLADI” için bir yanıt

  1. “Zulm” ve hile ile abad olanın sonu bedbah olur…………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir